Domowe przedszkole
Drodzy Rodzice,
Nasi Kochani „Domowi Przedszkolacy” :) ,
z uwagi na rozprzestrzeniającego się koronawirusa, wszyscy zostaliśmy poniekąd zmuszeni do tego, aby rozłączyć się na pewien, na razie bliżej nieokreślony czas i zamknąć w domu dla bezpieczeństwa własnego i innych. Całym sercem przyłączamy się do apelu #Zostań w domu. Nieustannie jednak myślimy o Was i o tym, co moglibyśmy zrobić, aby tę łączność zachować… i tak zrodził się pomysł Domowego Przedszkola. W zakładce pod tym tytułem na naszej stronie internetowej każdego dnia od poniedziałku do piątku znajdą Państwo pomysł na zadanie do wykonania z dziećmi i – mamy nadzieję – miłe spędzenie części czasu, który teraz mamy dla siebie nawzajem. Prosimy, fotografujcie to i wraz z kilkoma słowami przesyłajcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Będziemy umieszczać krótkie relacje na podstawie Waszej korespondencji w kronice na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie choć w niewielkim stopniu pozwoli nam poczuć, że bez względu na okoliczności, jesteśmy razem. Może, by to poczucie przynależności do społeczności przedszkola podtrzymać, o ile tego jeszcze nie praktykujecie :), zechcecie wraz z dziećmi przed każdym posiłkiem odmówić naszą przedszkolną modlitwę: „Panie Jezu, Nasze Słonko, pobłogosław to jedzonko, Panie Jezu, Nasze Życie, pobłogosław też i picie”, a po posiłku … zresztą nasze dzieci Was poprowadzą :). Startujemy 23 marca!
Bezpłatny dostęp do piosenek z płyty Bliżejprzedszkolna pięciolinia
Drodzy Rodzice, przekazujemy Wam możliwość korzystania z płyty Bliżejprzedszkolna pięciolinia – utwory do tańca, śpiewania i zabawy na marzec, na której są piosenki o tematyce wiosennej. Planowaliśmy słuchać piosenek podczas zajęć i bawić się przy nich w przedszkolu, ale ponieważ nie mamy takiej możliwości, zachęcamy do tego, aby dzieci słuchały piosenek i bawiły się przy nich w domu. Na płycie znajdują się piosenki edukacyjne, piosenki do tańca i zabaw muzyczno-ruchowych oraz piosenki do nauki języka angielskiego.
Wystarczy wejść na stronę „Moja płytoteka”
https://blizejprzedszkola.pl/
zalogować się*, wcisnąć przycisk DODAJ KOD i wpisać kod bpmarzec, który odblokuje dostęp do płyty.
*Jeśli nie są Państwo zalogowani na stronie www.blizejprzedszkola.pl, system automatycznie wygeneruje prośbę o dokonanie rejestracji. Proces trwa bardzo krótko, a rejestracja jest bezpłatna. Dostęp do płyty jest możliwy wyłącznie po zalogowaniu.
Miło nam będzie, jeżeli podzielą się Państwo z nami miłym słowem, uwagami dotyczącymi naszej nowej usługi, jaką jest Płytoteka.
Kod bpmarzec ważny jest przez 50 dni od momentu aktywacji.
Z poważaniem
Zespół Bliżej przedszkola
23 marca - Taśma filmowa
Dziś proponuję zabawę plastyczną pod tytułem „Taśma filmowa”. Zanim do tego przejdziemy, zastanawiam się, czy wiecie jak powstaje film? Zachęcam do obejrzenia, szczególnie starsze dzieci, a potem do rozmowy z rodzicami na ten temat.
(Fragment filmu z TVP VOD: https://vod.tvp.pl/)
Do przygotowania taśmy filmowej potrzebne będą:
- rolka starej tapety (jeśli nie macie w domu, można też skleić węższymi bokami kartki z bloku rysunkowego)
- różnokolorowe kredki
- ołówek.
Narysujcie za pomocą ołówka lub czarnej kredki kolejne kadry taśmy filmowej (patrz zdjęcie poniżej), ilość będzie zależna od długości tapety. Jeden kadr, to jeden dzień z życia rodziny – codziennie wspólnie wybierzcie najciekawsze momenty z Waszego rodzinnego życia i narysujcie je. Tak stworzycie Wasz własny film pt. „Nie ma jak rodzina”. Mam nadzieję, że w ten sposób powstanie wspaniała filmoteka rodzin przedszkola, a te zapewne niezwykle interesujące filmy będziemy mogli wkrótce wspólnie obejrzeć :).
24 marca - Spotkanie z bajką
Witajcie, Drodzy Rodzice, Kochani Domowi Przedszkolacy,
dziś proponuję spotkanie z bajką… Być może na Waszych półkach z dziecięcą literaturą znajduje się wiele książek, które od dawna wspólnie planowaliście przeczytać, ale jakoś nie było czasu… teraz jest i trzeba nadrobić zaległości :). Wybierzcie wspólnie książkę, najlepiej taką, której dziecko nie zna. To bardzo ważne, bo za jej pomocą planujemy dziś rozwijać wyobraźnię, kreatywność, pomysłowość naszych pociech, a ponadto, szczególnie w przypadku starszych przedszkolaków, pragniemy rozwijać umiejętność skupiania uwagi. Opowiadanie, które jest już znane dziecku, nie pozwoli na osiągnięcie zamierzonego celu. Na wypadek, gdyby w Waszym zbiorze nie było niczego, czego Wasze pociechy nie znają, mogą Państwo skorzystać z poniżej zamieszczonej bajki lub poszukać innej, np. na stronie https://adonai.pl/opowiadania/bajki/ .
Do dzisiejszego zadania będą nam potrzebne:
• wybrana książka
• klocki
• pusty pojemnik lub kosz na nie; (5 -, 6 - latki zamiast klocków mogą mieć kartkę i flamaster do rysowania kresek; decyzję pozostawiam Wam :)
• kartka z bloku rysunkowego
• farby
• pędzel
• woda
• bezpieczne miejsce do malowania farbami :).
Obiecałam, że zaproponuję urozmaicenie czytania, aby osiągnąć wyżej wymienione cele, a poza tym, pewnie zastanawiają się Państwo do czego te klocki :)… Już tłumaczę na podstawie poniższej bajki, a Państwo będą mieli za zadanie dostosować to do tej wybranej z Waszego księgozbioru.
Proponuję zapowiedzieć dziecku, że w bajce co jakiś czas pojawi się słowo dodatkowo wtrącane, np. stokrotka (mogą Państwo wybrać zupełnie inne słowo, na które umówią się z dzieckiem). Zadaniem przedszkolaka będzie skoncentrować się i oprócz słuchania bajki liczyć te dodatkowe słowa – młodsze dzieci mogą wrzucać klocek do przygotowanego pojemnika za każdym razem, gdy usłyszą słowo stokrotka, starsze – mogą wówczas rysować flamastrem kreski na przygotowanej kartce.
Bardzo proszę, abyście Państwo w wybranym momencie przerwali czytanie (w bajce poniżej proponuję zrobić przerwę przed częścią tekstu zaznaczoną kolorem czerwonym :)) i tu pojawia się miejsce na rozwijanie dziecięcej wyobraźni… Poproście dziecko, aby spróbowało wymyślić, jak czytana historia może się zakończy. Jeśli słucha równocześnie więcej niż jedno dziecko, niech każde przedstawi swój pomysł. Pochylcie się nad każdym z nich, pochwalcie każde dziecko za twórcze myślenie, zachwyćcie się, aby tak docenione, następnym razem same poprosiły o podobną zabawę. Następnie dokończcie czytanie bajki zgodnie z jej biegiem. Koniecznie porozmawiajcie o przesłaniu jakie niesie. … a teraz matematyka :) – ile razy wystąpiło w bajce słowo stokrotka? Policz klocki / kreski. Jeśli słuchało więcej niż jedno dziecko, zapytajcie każdego, a jeśli wyniki się różnią, zadajcie kolejne matematyczne pytania: o ile więcej…?, o ile mniej…? ile klocków żółtych jest w pojemniku, a ile niebieskich? o ile więcej jest niebieskich? I tak dalej… Na koniec to, co tygryski lubią najbardziej :) – malowanie farbami. Poproście dziecko, aby namalowało ilustrację do przeczytanej bajki.
Bajka o żółwiu i zającu
Pewnego razu Zając spotkał Żółwia, który powoli stokrotka szedł polną ścieżką. Zając nie miał specjalnie nic do roboty, zaczął więc krążyć wokół Żółwia i przechwalać się jaki to jest sprytny, zwinny i szybki.
- Jestem tak szybki, że nie doścignie stokrotka mnie nawet najszybszy wiatr – stwierdził Zając.
Na Żółwiu przechwałki nie robiły większego wrażenia, więc szarak zaczął z niego kpić.
- A ty z tą swoją skorupą stokrotka wleczesz się i wleczesz jak ten… jak ten… – Zając szukał odpowiedniego słowa. – Jak ten żółw!
- Ja też jestem niezłym biegaczem – odparł na to Żółw.
- Co? Ty umiesz szybko biegać? – Zając złapał się za brzuch ze śmiechu i tak się ubawił stokrotka, że aż mu łzy z oczu pociekły.
- Nie wierzysz? – zapytał Żółw. – Idę o zakład, że pierwszy dotrę do końca stokrotka tego pola. O tam, gdzie rośnie ta pochyła wierzba.
- Zgoda! Niech ci będzie – prychnął Zając. – Trzy! Dwa! Jeden! Start!
Rozpędził się, w kilka chwil stokrotka przemierzył pół dystansu, po czym przystanął i obejrzał się za siebie. Żółw ledwie ruszył z miejsca i wlókł się niemiłosiernie.
- Ech, po co tak stokrotka się wysilać – skrzywił się Zając w lekceważącym uśmiechu. – Zanim tu dotrze, minie pół dnia. W tym czasie utnę sobie drzemkę.
Położył się i usnął zadowolony. Spał i spał, a Żółw w tym czasie powoli, ale cierpliwie posuwał się naprzód. Dotarł do śpiącego szaraka, a gdy go mijał stokrotka, ten tylko przewrócił się na drugi bok. Kiedy Zając w końcu się obudził, zerwał się na równe nogi, rozejrzał się stokrotka nerwowo i dostrzegł Żółwia tuż przed pochyłą wierzbą. Rzucił się naprzód, rozpędził, ale było już za późno. Kiedy dogonił Żółwia, ten był już za linią mety.
Rys. all-free-download.com
Opracowanie bajki: © Piotr P. Walczak na podstawie bajki Ezopa o żółwiu i zającu.
Pamiętajcie narysować kolejny kadr do naszego familijnego filmu :). Róbcie zdjęcia Waszych poczynań i wraz z krótkim opisem przesyłajcie na podany wcześniej adres. Do zobaczenia jutro!
25 marca - Pyszne, pachnące ciasteczka
Kochani Sympatycy Domowego Przedszkola,
nasze kolejne spotkanie będzie miało charakter kulinarny :)… Mam nadzieję, że ku zadowoleniu większości naszych odbiorców, bo któż nie lubi pysznych, pachnących, słodkich ciasteczek :)... a co, jeśli w dodatku można zajadać się nimi bez wyrzutów sumienia, gdyż są nie tylko smaczne, ale i zdrowe? Te, które chcę zaproponować zawierają bardzo dużo błonnika oraz cenne dla organizmu mikroelementy. Są delikatne w smaku, chrupiące i po prostu pyszne. No i ta frajda ze wspólnego rodzinnego pieczenia… Gorąco zachęcam :).
Zaprezentuję dwa przepisy, pierwszy niezwykle prosty, bo właściwie 3 – składnikowy, reszta jest kwestią uznaniową, a drugi – równie łatwy, zawiera tylko więcej składników. Wybór pozostawiam Wam. Ciasteczka może zrobić naprawdę każdy, oczywiście dzieci koniecznie pod nadzorem kogoś dorosłego.
Przepis pierwszy
Składniki:
• 2 szklanki płatków owsianych (najlepiej górskich, ale niekoniecznie; mogą też być otręby)
• 2 duże banany
• 2 jajka
Można dodać jeszcze według uznania bakalie: suszoną żurawinę, suszone morele, suszone śliwki, wiórki kokosowe, migdały, ewentualnie 3-4 kostki gorzkiej czekolady.
Przygotowanie:
Włączcie piekarnik zanim zabierzecie się za robienie ciasteczek, ustawcie 200 stopni, grzałka góra – dół. Następnie po obraniu ze skórki, rozgniećcie banany widelcem w miseczce. Do bananów dodajcie 2 szklanki płatków owsianych, 2 jajka i pokrojone w drobne kawałeczki wybrane bakalie. Wszystkie składniki dokładnie wymieszajcie. Ciasteczka muszą mieć taką konsystencję, jak miękka plastelina, w razie czego – dodajcie nieco więcej płatków owsianych. Ważne, aby były płaskie, bo jeśli będą za grube, będą miękkie. Tak ulepione ciasteczka ułóżcie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i do piekarnika na ok. 15-20 minut. Na ostanie 2-3 minuty można włączyć termoobieg, żeby jeszcze lepiej się zarumieniły.
Przepis drugi
Składniki:
• 2 szklanki płatków owsianych (podobnie jak wyżej – najlepiej górskich, ale niekoniecznie; mogą też być otręby)
• 2 jajka
• 2 łyżki mąki
• 2 łyżki miodu
• 6 łyżek oleju rzepakowego
• 2 starte jabłka (koniecznie odsączcie sok)
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 1 łyżka cynamonu
• 2 garście żurawiny (mogą być rodzynki)
• 3 łyżki podprażonego słonecznika
Przygotowanie:
Włączcie piekarnik zanim zabierzecie się za robienie ciasteczek, ustawcie 200 stopni, grzałka góra – dół. Potem wymieszajcie wszystkie składniki i uformujcie ciasteczka, a następnie ułóżcie je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczcie ok. 15 minut. Jeśli któreś z dzieci jest uczulone na gluten, można zrezygnować z mąki oraz użyć płatków bezglutenowych. Ciasteczka też wyjdą, będą tylko trochę bardziej wilgotne i mniej kruche.
Może zechcecie poczęstować nimi samotną sąsiadkę lub kogoś innego, komu zapewne sprawicie tym radość…? Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa, poinformujcie na przykład przez telefon tego, kogo chcecie obdarować, że zostawiacie przed drzwiami małą niespodziankę…
Moi Kochani, do dzieła! :)
I jeszcze jedno… Dziś Dzień Świętości Życia, podziękujcie Panu Bogu za dar życia, odmawiając wspólnie „Ojcze nasz…” i „Zdrowaś Maryjo…”. Podziękujcie mamie i tacie za to, że odpowiedzieli TAK na Boże wezwanie do rodzicielstwa. Może zrobicie dla Nich piękną laurkę…? :)
Koniecznie napiszcie, jak Wam się udał dzisiejszy dzień i narysujcie następny kadr do Waszego filmu. Trzymajcie się zdrowo!
26 marca - Witamy wiosnę
Witajcie, Kochani,
dziś śpiewamy, pląsamy, robimy żabę, krótko mówiąc – witamy wiosnę, bo nie wiem czy zauważyliście, ale już nadeszła :). Na początku zachęcam Was do wysłuchania skocznej, wiosennej piosenki pt. „Żabie kroki”.
Załączam słowa, aby ułatwić Wam naukę piosenki po osłuchaniu się z nią:
- To nie lada, lada gratka,
Kiedy z boćkiem tańczy żabka
Bociek żabce patrzy w oczy,
Raźnym krokiem za nią kroczy
Bociek żabce patrzy w oczy,
Raźnym krokiem za nią kroczy
Ref. Sia-ba-da-ba, sia-ba-da-ba,
Wzdycha bociek – co za żaba!
Sia-ba-da-ba, sia-ba-da-ba,
Wzdycha bociek – co za żaba!
Sia-ba-da-ba, sia-ba-da-ba,
Wzdycha bociek – co za żaba!
- Żabka w koło podskakuje,
Bociek nogą wymachuje
Wciąż się kłania małej pannie
W lewo, w prawo, nieustannie
Wciąż się kłania małej pannie
W lewo, w prawo, nieustannie
Ref . Sia-ba-da-ba, sia-ba-da-ba,
Wzdycha bociek – co za żaba!
Sia-ba-da-ba, sia-ba-da-ba,
Wzdycha bociek – co za żaba!
Sia-ba-da-ba, sia-ba-da-ba,
Wzdycha bociek – co za żaba!
- Bocianowi wciąż za mało,
Jeszcze tańczyć mu się chciało
Złapał żabkę za dwa boczki,
W przód, do tyłu robią kroczki
Złapał żabkę za dwa boczki,
W przód, do tyłu robią kroczki
Ref. Sia-ba-da-ba, sia-ba-da-ba,
Wzdycha bociek – co za żaba!
Sia-ba-da-ba, sia-ba-da-ba,
Wzdycha bociek – co za żaba!
Sia-ba-da-ba, sia-ba-da-ba,
Wzdycha bociek – co za żaba!
- Kiedy sobie tak tańczyli
Do stawiku się zbliżyli,
Żabka do wody wskoczyła
I zabawa się skończyła
Żabka do wody wskoczyła
I zabawa się skończyła
Ref. Sia-ba-da-ba, sia-ba-da-ba,
Wzdycha bociek – co za żaba!
Sia-ba-da-ba, sia-ba-da-ba,
Wzdycha bociek – co za żaba!
Sia-ba-da-ba, sia-ba-da-ba,
Wzdycha bociek – co za żaba!
Pewnie już potraficie śpiewać :), teraz czas na ruch… Kochani Rodzice, wydawajcie dzieciom różne polecenia, by zatańczyły w rytmie piosenki, ale nietypowo, np. tylko rękoma, następnie tylko nogami, tylko nosami, brzuchami... tu miejsce na Waszą kreatywność… :)
Po śpiewie, pląsach, ruchu czas na wyciszenie, a przy okazji wykorzystanie rolek po papierze toaletowym, których z pewnością jest wiele w każdym domu :).
Do przygotowania żaby potrzebne będą:
- rolka po papierze na tułów
- zielony papier kolorowy na kończyny i część oczu
- biały papier na oczy
- czarny flamaster na narysowanie oczu i ust
Pamiętajcie o zapełnieniu kolejnego kadru taśmy filmowej i koniecznie zostańcie w domu. Miłej zabawy :)!
27 marca - Teatr
Witajcie,
czy wiecie, że 27 dzień marca ustanowiono Międzynarodowym Dniem Teatru…? Z tego powodu dziś słów kilka właśnie na ten temat :).
Wiersz J. Kulmowej ,,Teatr żywy” mówi o tym, dlaczego jest to miejsce naprawdę niezwykłe. Kochani Rodzice, proszę, przeczytajcie ów wiersz swoim pociechom, a potem porozmawiajcie wspólnie na temat teatru.
„A w teatrze
wszystko inaczej.
Tu naprawdę żyje to, na co patrzę.
Aktor,
Co króla gra,
wcale nie jest za szybą ze szkła.
Ta aktorka
Widzi mnie na pewno,
chociaż jest złotowłosą królewną.
I ten książę,
piękny jak westchnienie,
jest o krok ode mnie – choć na scenie.
Więc nie wierzę,
Że jak wyjdą za kulisy,
to królewna czarnowłosa będzie,
książę – łysy.
Bo jeżeli nie za szkłem,
nie na taśmie,
to ta bajka musi być
tutaj właśnie.
Dla mnie,
przy mnie
dzieją się te dziwy.
Kocham teatr, bo jest inny.
Żywy.”
A co powiecie na przygotowanie teatrzyku w domu? Mam na myśli teatrzyk kukiełkowy. Zanim weźmiecie się za przygotowywanie kukiełek, zdecydujcie, jaką „sztukę” chcecie wystawić. Może zainspirują Was poniższe zagadki :). Rodzic czyta, Wy odgadujecie, a potem wspólnie postanówcie, co przygotujecie.
Zagadki
Kto za siedmioma górami
i za siedmioma lasami
mieszka w chatynce maleńkiej
z siedmioma krasnoludkami? (Królewna Śnieżka)
Powiedz, który to niedźwiadek
Prosiaczka jest sąsiadem,
sąsiadem Kłapouchego
i Krzysia małego kolegą. (Kubuś Puchatek)
Oni, gdy zabłądzili w lesie,
w Baby – Jagi wpadli szpony
przez to, że nadgryźli domek,
co z piernika był zrobiony. (Jaś i Małgosia)
Kto na tańce w pałacu
czasu miał niewiele?
Kto wybiegając z balu,
zgubił pantofelek. (Kopciuszek)
W bajkach wiele robi złego,
lubi ogniem ziać,
bo on głównie jest od tego,
żeby się go bać. (smok)
A teraz jak przygotować kukiełki :). Właściwie możemy wykonać je niemalże ze wszystkiego, np. ze starych skarpet. Wystarczy przyszyć do nich oczka z guzików lub wyciąć z papieru kolorowego i przykleić albo po prostu namalować flamastrami. Proste kukiełki można zrobić również z plastikowych sztućców, dekorując je mazakami. Możecie też narysować postacie na kartce czy tekturze, a potem wyciąć i przykleić do patyczka czy wykałaczki. Do domowego teatru można również zaangażować lalki, pluszaki czy jakiekolwiek inne ulubione zabawki. Scenę wraz z kurtyną świetnie zastąpi specjalnie udekorowany karton po butach. Jeszcze tylko nauka ról i gotowe.
Udanej zabawy! :)
23 – 27 marca - Wystartowało Domowe Przedszkole!
Już za nami pierwszy tydzień działalności Domowego Przedszkola. Ogromnie cieszymy się, że odpowiedzieliście na ten pomysł tak entuzjastycznie. Powstają wspaniałe rodzinne filmy, do których każdego dnia ilustrujecie kolejne odcinki. Chętnie czytacie, poznając nowych dziecięcych bohaterów. Upiekliście pyszne ciasteczka. Przygotowaliście piękne laurki dla rodziców w Dniu Świętości Życia. Ślicznymi pracami powitaliście wiosnę. Uczciliście Międzynarodowy Dzień Teatru, tworząc własne teatrzyki. … a na dodatek, mogliśmy to wszystko podejrzeć dzięki zdjęciom, które przysłaliście. Dziękujemy!
30 marca - Ogródek
Witajcie Kochani,
w minionym tygodniu powitaliśmy wiosnę, a teraz marzymy o chwili, kiedy przy pomocy słońca i wody, przemieni nasze puste, szare ogródki, w zielone oazy pełne warzyw i kwiatów. …ale właściwie, po co czekać, jeśli możemy działać… :)
Zróbmy sobie własny ogródek na kuchennym parapecie. Wystarczy trochę miejsca przy nasłonecznionym oknie i kilka prostych rzeczy, z których większość każdy z nas posiada w domu. Naprawdę warto, bo to zadanie pomoże nam zapewne uwrażliwić nasze pociechy na przyrodę, będzie ciekawą zabawą badawczą, a także nauczy odpowiedzialności za rośliny.
Do przygotowania ogródka potrzebne będą:
• doniczki (równie dobrze mogą być opakowania po serku czy jogurcie)
• 2 słoiki
• ziemia
• talerzyk
• wata (mogą być płatki kosmetyczne)
• gaza (ewentualnie bandaż)
• gumka recepturka
• ziarno fasoli
• 2 cebule
• rzeżucha (jeśli nie macie nasion rzeżuchy, może być odcięta od pietruszki końcówka)
• płaskie kamienie z ogródka przed domem
• farby plakatowe
• pędzel
• konewka
• łopatka (może być łyżka).
Na początku pomóżmy dziecku przygotować „obiekt przyrodniczy”, który pozwoli poczynić obserwacje, co dzieje się z ziarenkiem, jeśli zapewnimy mu wodę i światło. Wystarczy słoik, kawałek gazy, woda i ziarenko fasoli. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla najmłodszych. Dla małego dziecka ciekawym doświadczeniem jest zobaczenie jak na jego oczach z nasionka powstaje roślinka. Powinno to zaowocować chęcią dalszego zgłębiania tajników przyrody, a co ważne, dziecko nie będzie musiało długo czekać na efekty.
Jak przygotować słoik z fasolą?
Do słoika wlewamy wodę, tyle, żeby został centymetr od góry naczynia, przykrywamy słoik gazą, którą mocujemy gumką, na to kładziemy fasolkę. Co jakiś czas podchodźcie z dzieckiem do roślinki, w razie potrzeby uzupełniajcie wodę, sprawdzajcie czy ziarenko już napęczniało, czy pękło, czy już wychodzi z niego kiełek.
Jak uzyskać szczypiorek?
Cebulkę warto posadzić na 2 sposoby. Pierwszy, kładziemy cebulę na wierzch słoika z wodą tak, aby jej korzenie delikatnie dotykały powierzchni wody. Drugą cebulę należy wsadzić do doniczki z ziemią. Warto wykorzystać obydwa sposoby, aby dziecko mogło obserwować i porównywać. Szczypiorek wyrośnie dość szybko i maluch będzie mógł cieszyć się zbiorami, które potem warto wykorzystać do dalszych działań, np. przygotować wspólnie twarożek ze szczypiorkiem na śniadanie. Dziecko na pewno z chęcią spróbuje własnych zbiorów.
Pietruszka
Z dużej pietruszki obcinamy część z nacią i lokujemy ją w talerzyku z niewielką ilością wody. Już po kilku dniach wyrośnie nam wspaniała pietruszka, w sam raz do posypania kanapeczek :). Podobnie przygotowaną pietruszkę można również posadzić do doniczki z ziemią, umożliwiając dziecku kolejny raz porównywanie obu sposobów sadzenia.
Rzeżucha
Na talerzyku lub w dowolnym naczyniu ułóżcie watę, następnie zwilżcie ją wodą. Rozsypcie w miarę równo nasionkami. Podlewajcie, gdy tylko zrobi się sucho. Za około dwa dni rzeżucha wykiełkuje. Pozwólcie dziecku zrywać listki, wąchać, próbować, dekorować kanapki.
Obserwujcie, podlewajcie, wyrywajcie chwasty i koniecznie uwieczniajcie to na zdjęciach, o które prosimy.
Chcę Was jeszcze zachęcić do drobnej działalności plastycznej… , aby nasze ogródki przypominały te prawdziwe, potrzeba nam owadów, które możemy sami przygotować. Potrzebne nam będą płaskie kamienie o gładkiej strukturze, farby plakatowe, pędzle i trochę wyobraźni… J Oczyszczone kamyki rozkładamy na gazetach i całe malujemy: na czerwono (gdy chcemy namalować biedronkę), na żółto (gdy chcemy namalować pszczołę), na czarno (gdy marzymy o stworzeniu pająka), itd. Dopiero, gdy farba wyschnie, malujemy kolejne elementy: czarne kropki biedronki, paski pszczoły, itd., a potem buzie owadów i kolejne elementy zawsze pamiętając, że poprzednie najpierw muszą wyschnąć.
I nasze kolorowe owady są gotowe :)
Życzę wspaniałej zabawy!
31 marca - W podróż rakietą
Dzień dobry, Kochani,
dziś proponuję Wam odlotowy temat… :)
„Czy wy wiecie, że w rakiecie najciekawsza podróż w świecie?
Proszę wsiadać do rakiety, niepotrzebne nam bilety.
Leć rakieto, szybko leć, gwiazdkę z nieba chcemy mieć.”
Wskażcie rakietom drogę do odpowiednich gwiazd, obliczając działania; możecie wykorzystać klocki lub kredki do dodawania.
A teraz czas na przygotowanie kolorowanki pod tytułem „Środki transportu”. Jak to zrobić?
Potrzebne będą:
• kartki z bloku rysunkowego (może być papier ksero)
• nożyczki
• dziurkacz (lub inne narzędzie do zrobienia dziurek)
• wstążka
• ołówek
Najpierw zastanówcie się i policzcie, ile znacie środków transportu, bo właśnie tyle stron będzie liczyć Wasza kolorowanka. Następnie przygotujcie kartki – zegnijcie na pół wzdłuż dłuższej krawędzi, a potem wzdłuż krótszej, po rozłożeniu kartka będzie podzielona na 4 części i tak właśnie należy ją przeciąć. O zrobienie dziurek możecie poprosić Rodziców. Potem przewleczcie wstążkę przez dziurki i zawiążcie ją, a jeśli jeszcze nie potraficie, to może jest to doskonały czas na ćwiczenie tej umiejętności :). Możecie ponumerować strony Waszej kolorowanki, jeśli potraficie już pisać cyfry, w prawym dolnym rogu kartki. Teraz wprawcie w ruch ołówki i naszkicujcie środki transportu, jedna strona – jeden pojazd.
Kolorowanka gotowa! … a gdyby nudziło Wam się w jakimś momencie, będzie jak znalazł do pokolorowania :). Przyjemności…
1 kwietnia - #ZOSTAŃ W DOMU
Drodzy Rodzice,
nadal pytacie, jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie, jak pomóc Im zrozumieć, dlaczego tak ważne jest pozostanie w domu i nie wychodzenie z niego pod żadnym pozorem. Pragniemy wesprzeć Was w tym, przekazując proste, zrozumiałe narzędzie, jakim jest broszura Karoliny Piotrowskiej pt. „#ZOSTAŃ W DOMU”, opowiadająca historię Hani, dziewczynki zbliżonej wiekiem do naszych przedszkolaków.
Kochani Przedszkolacy,
posłuchajcie historii Hani, a potem porozmawiajcie o niej z rodzicami.
„Pewnego dnia Hania dowiedziała się, że wszystkie dzieci muszą zostać w domu. Hania nie pójdzie do przedszkola, a jej brat Tomek nie pójdzie do szkoły. Pan w telewizji używał trudnych słów: epidemia, wirus, kwarantanna. Hania nic z tego nie rozumiała. A na dodatek mama wyglądała na przestraszoną! Hania chciała COŚ… sama nie wiedziała za bardzo, CO to miałoby być. Chciała odwiedzić swoją najlepszą przyjaciółkę, ale mama się nie zgodziła. Hania chciała pójść na plac zabaw, ale mama powiedziała, że nie można. Hania chciała pójść na ciastko do swojej ulubionej cukierni, ale mama powiedziała nie. Hania chciała odwiedzić babcię... ale tego też nie było wolno.
Mama dużo mówiła i przytulała córeczkę, ale mimo wszystko Hania czuła się smutna. Samotna. I rozzłoszczona. Nie mogła robić tego, na co ma ochotę i co bardzo lubiła.
I właśnie wtedy, kiedy Hani z poczucia bezsilności popłynęły łzy, a jej rączki zacisnęły się w pięści, mama przy niej usiadła. Nie mówiła już nic. Była blisko i czekała. A Hania płakała. Kiedy Hania poczuła się gotowa, spojrzała na mamę. Mama otworzyła ramiona i zachęciła Hanię do przytulenia. Przez chwilę po prostu siedziały razem na podłodze, przytulone. I kiedy Hania poczuła, że jest spokojniejsza, zapytała mamę: - Dlaczego muszę teraz zostać w domu?- Pamiętasz, jak to jest być chorą? – odpowiedziała mama. Hania pokiwała głową. Pamiętała, jak bolało ją gardło i głowa, kiedy ostatnio była przeziębiona. - Jak się jest chorym, to też trzeba zostać w domu - mówiła mama. - Ale ja teraz jestem zdrowa. Mama uśmiechnęła się. - Tak, kochanie, ty teraz jesteś zdrowa. Ale czasami zdarza się, że chorujemy. To normalne. A kiedy dużo ludzi w jednym czasie choruje na tę samą chorobę, teraz tak właśnie jest - to nazywa się to – Epidemia. Epidemia - powtórzyła Hania. - Tak, epidemia. - przytaknęła mama. - A wiesz, skarbie, jak choroba przenosi się z jednej osoby na drugą? Hania pokręciła przecząco głową. - Niektóre choroby są wywoływane przez wirusy. Wirus to taki bardzo, bardzo mały zarazek. Nie można go zobaczyć, bo jest tak maleńki, że go nie widać. - Jak go nie widać, to skąd wiadomo, że on jest? Naukowcy mają mikroskopy. To takie urządzenia, które działają podobnie do okularów babci - sprawiają, że rzeczy, na które patrzysz, wydają się większe. Dzięki mikroskopom udało się naukowcom zobaczyć różne wirusy.
- Mhmmmm - Hania była zasłuchana. - Kiedy jedna osoba ma wirusa, może zupełnie niechcący przekazać go kolejnej osobie i w ten sposób choruje coraz więcej osób. - Ale ja jestem zdrowa, nie mam wirusa – powiedziała stanowczo Hania. - Niektórzy ludzie radzą sobie świetnie z wirusami. Ich ciało jest odporne, silne i zdrowe, więc kiedy spotykają wirusa na swojej drodze, nawet tego nie zauważają. Jednak wirus nadal na nich jest i kiedy taka osoba pójdzie do koleżanki, do kawiarni czy do babci, może przekazać wirusa dalej, np. poprzez kichnięcie. Właśnie dlatego kiedy jest epidemia, zostaje się w domu nawet wtedy, kiedy jest się zdrowym. Takie pozostanie w domu nazywa się kwarantanna.
Teraz Hania rozumiała już więcej. Panuje choroba, którą wywołuje wirus. Nawet jeśli dobrze się czujesz, możesz nosić w sobie wirusa. Dlatego przez jakiś czas wszyscy będą zostawać w domu. Takie pozostanie w domu to okazanie troski o zdrowie swoje i innych ludzi.
- Mamo, ale co my będziemy robić w tym czasie? - zapytała Hania. - Może zróbmy sobie listę przyjemnych rzeczy, którymi możemy się zająć w domu? – zaproponowała mama i razem przystąpiły do zabawy.”
Może i Wy zrobicie listę przyjemnych rzeczy, którymi można się zająć w domu…? :)
Pamiętajcie! Myjcie często i dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem – to zabija większość wirusów. W czasie mycia śpiewajcie dwa razy refren ulubionej piosenki! Dzięki temu będziecie wiedzieć, że ręce były myte wystarczająco długo :).
A teraz podziałajmy :)… Dzieciom może być trudno zrozumieć, w jaki sposób wirusy rozprzestrzeniają się oraz dlaczego częste i staranne mycie rąk jest tak istotne w profilaktyce zachorowań. Wynika to przede wszystkim z braku widoczności i namacalności możliwego zagrożenia. Właśnie dlatego warto przeprowadzić z dziećmi dwa eksperymenty, które w zabawny i ciekawy sposób zademonstrują Im, jak przenoszą się wirusy oraz jak mydło wspiera walkę z nimi.
Eksperyment 1 „Mydło kontra wirusy”
Do jego wykonania potrzebujesz:
• mielonego pieprzu
• talerza z wodą
• miseczki z mydłem w płynie.
Wrzućcie zmielony pieprz do talerza z wodą tak, aby było widać gołym okiem, jak unosi się na wodzie. Następnie poproście dziecko, aby zanurzyło palec w talerzu - pieprz poprzykleja się do palca. Teraz poproście dziecko, aby palec z drugiej ręki najpierw zanurzyło w mydle, a dopiero potem włożyło palec do talerza z wodą i pieprzem. Co się dzieje? Pieprz nie przykleja się do palca! Powiedzcie dziecku, że bardzo podobnie działa to w przypadku wirusów. One nie lubią mydła, dlatego kiedy dokładnie myjesz ręce ciepłą wodą z mydłem, wirusy uciekają.
Eksperyment 2 „Jak roznoszą się wirusy”
Do jego wykonania potrzebujesz:
• brokatu (może być mąka)
• ciemnego materiału (może być koc)
• książki
• stopera.
Uwaga! W tej zabawie pobrudzimy się niewątpliwie, dlatego warto zadbać, aby maluch miał na sobie odpowiednią odzież! Posypcie dziecku dłonie brokatem (mąką). A teraz poproście, aby przez 1 minutę siedziało na kocu i przeglądało książkę. Ustawcie stoper. Po minucie idźcie wymyć ręce, a następnie wspólnie zobaczcie, gdzie widać ślady mąki (brokatu). Powiedzcie dziecku, że wirusy są podobne do mąki - zostają na rękach, a z nich przemieszczają się dalej.
Koniecznie pamiętajcie o kolejnym kadrze naszej taśmy filmowej :). Owocnych działań!
2 kwietnia - Z wizytą w zoo...
Witajcie,
co powiecie na wizytę w zoo…? :) No, może nie taką dosłownie, ale jeśli uruchomicie wyobraźnię, to z pomocą Jana Brzechwy na pewno uda nam się stworzyć namiastkę wyprawy do ogrodu zoologicznego.
Kochani Rodzice,
przeczytajcie dziecku wiersz Jana Brzechwy „Zoo”. Poproście, aby słuchając liczyło, ile zwierząt wystąpiło w wierszu. Oczywiście, można sobie ułatwić zadanie i przygotować np. pojemnik z klockami. Zadaniem malucha będzie wyciągać na dywan klocek za każdym razem, gdy w wierszu pojawi się nowe zwierzę. Na końcu policzy klocki i odpowiedź gotowa :).
„Matołek raz zwiedzał zoo
I wołał co chwila: "O-o!"
"Jaka brzydka papuga!"
"Żyrafa jest za długa!"
"Słoń za wysoki!"
"A po co komu te foki?"
"Zebra ma farbowane żebra!"
"Tygrys
Chętnie by mnie stąd wygryzł!"
"No, a zajrzyjmy pod daszek:
Żółw - tuś, bratku, tuś!"
"A to? Ptaszek.
Niezły ptaszek -
Struś!"
Wreszcie zbliża się do wielbłąda,
Uważnie mu się przygląda
I powiada wskazując na niego przez kraty:
"Owszem, niezły. Niczego! Szkoda tylko, że garbaty!"
TYGRYS
"Co słychać, panie tygrysie?"
"A nic. Nudzi mi się."
"Czy chciałby pan wyjść zza tych krat?"
"Pewnie. Przynajmniej bym pana zjadł."
STRUŚ
Struś ze strachu
Ciągle głowę chowa w piachu,
Więc ma opinię mazgaja.
A nadto znosi jaja wielkości strusiego jaja.
PAPUGA
"Papużko, papużko,
Powiedz mi coś na uszko."
"Nic nie powiem, boś ty plotkarz,
Powtórzysz każdemu, kogo spotkasz."
LIS
Rudy ojciec, rudy dziadek,
Rudy ogon - to mój spadek,
A ja jestem rudy lis.
Ruszaj stąd, bo będę gryzł.
WILK
Powiem ci w słowach kilku,
Co myślę o tym wilku:
Gdyby nie był na obrazku,
Zaraz by cię zjadł, głuptasku.
ŻÓŁW
Żółw chciał pojechać koleją,
Lecz koleje nie tanieją.
Żółwiowi szkoda pieniędzy:
"Pójdę pieszo, będę prędzej."
ZEBRA
Czy ta zebra jest prawdziwa?
Czy to tak naprawdę bywa?
Czy też malarz z bożej łaski
Pomalował osła w paski?
KANGUR
"Jakie pan ma stopy duże,
Panie kangurze!"
"Wiadomo, dlatego kangury
W skarpetkach robią dziury."
ŻUBR
Pozwólcie przedstawić sobie:
Pan żubr we własnej osobie.
No, pokaż się, żubrze. Zróbże
Minę uprzejmą, żubrze.
DZIK
Dzik jest dziki, dzik jest zły,
Dzik ma bardzo ostre kły.
Kto spotyka w lesie dzika,
Ten na drzewo szybko zmyka.
RENIFER
Przyszły dwie panie do renifera.
Renifer na nie spoziera
I rzecze z galanterią: "Bardzo mi przyjemnie,
Że będą panie miały rękawiczki ze mnie."
MAŁPA
Małpy skaczą niedościgle,
Małpy robią małpie figle,
Niech pan spojrzy na pawiana:
Co za małpa, proszę pana!
KROKODYL
"Skąd ty jesteś, krokodylu?"
"Ja? Znad Nilu.
Wypuść mnie na kilka chwil,
To zawiozę cię nad Nil."
ŻYRAFA
Żyrafa tym głównie żyje,
Że w górę wyciąga szyję.
A ja zazdroszczę żyrafie,
Ja nie potrafię.
LEW
Lew ma, wiadomo, pazur lwi,
Lew sobie z wszystkich wrogów drwi.
Bo jak lew tylko ryknie,
To wróg natychmiast zniknie.
NIEDŹWIEDŹ
Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.
PANTERA
Pantera jest cała w cętki,
A przy tym ma bieg taki prędki,
Że chociaż tego nie lubi,
Biegnąc - własne cętki gubi.
SŁOŃ
Ten słoń nazywa się Bombi.
Ma trąbę, lecz na niej nie trąbi.
Dlaczego? Nie bądź ciekawy -
To jego prywatne sprawy.
WIELBŁĄD
Wielbłąd dźwiga swe dwa garby
Niczym dwa największe skarby
I jest w bardzo złym humorze,
Że trzeciego mieć nie może.”
Porozmawiajcie Państwo z dzieckiem o wierszu i występujących w nim zwierzętach oraz o tym, w jaki sposób autor je przedstawił. Potem zaproponujcie zabawy…
Zabawa w kalambury: dziecko naśladuje jedno ze zwierząt występujących w wierszu, a rodzice próbują zgadnąć, o jakie zwierzę chodzi. Następnie zamieniają się rolami. W wierszu występuje wiele postaci, dlatego zabawa może trwać dość długo, aż do znudzenia jednej ze stron :).
Zabawa fonacyjna: rodzice ponownie czytają wiersz lub jego fragment, gdy padnie nazwa zwierzaka, zadaniem dziecka będzie wydać odgłos zbliżony do tego, jaki wydaje ten zwierz.
Zabawa dykcyjna: wykorzystajcie do tego zwrotkę o dziku, poproście dzieci, aby powtarzały ją po Was z różną intonacją głosu, w różnym tempie, itp.
I jeszcze jedno… praca plastyczna :). Wykonajcie zoo techniką kolażu, tzn. że możecie użyć dowolnych materiałów, np. wyciąć ze starych gazet różne zwierzęta i przykleić do kartki, dorysowując brakujące elementy. Może też użyć kawałków tkanin, pieczątki, surowce wtórne, itd. Całkowita dowolność! Puśćcie wodze fantazji :).
Miłej zabawy! :)
Na koniec bardzo ważna sprawa – dziś jest 15 rocznica śmierci naszego Patrona, św. Jana Pawła II. Wspomnijcie Go w Waszych modlitwach i Waszych działaniach…
Z: Pinterest
Działajcie, róbcie zdjęcia i przysyłajcie je, czekamy! :)
3 kwietnia - Wiosna wkoło
Drodzy Rodzice, Kochani Domowi Przedszkolacy,
dziś kontynuujemy temat wiosny, bo czyż może być wdzięczniejszy przyczynek do rozmów niż budzące się dookoła życie… :) Najpierw zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu, który wprowadzi Was w atmosferę zmian zachodzących w wiosennej przyrodzie. Popatrzcie i posłuchajcie :)!
Porozmawiajcie teraz z rodzicami o zmianach, jakie zaszły w przyrodzie w ostatnim czasie, na podstawie obejrzanego programu oraz własnych obserwacji.
Teraz zapraszam do ruchu ze śpiewem na ustach „Wiosna, urodziły się motyle” i Monika Kluza. Do ilustrowania ruchem piosenki przydadzą Wam się wstążki na nadgarstkach, wystarczą gumki recepturki i krepa :).
Piszą Państwo, że dzieciom najwięcej radości sprawiają prace plastyczne, a jeśli mogą być to pomysły z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym, to także ku Państwa radości :), dlatego – proszę uprzejmie… Dzisiaj to oczywiście nie może być nic innego, jak motyl. Zapraszam do działania :).
Do pierwszej propozycji potrzebne będą:
• rolka po papierze toaletowym
• papier kolorowy (jeśli nie macie, nie szkodzi, możecie sami pokolorować biały papier lub po prostu zrobicie jednobarwnego motylka)
• klej
• nożyczki
Do drugiej propozycji potrzebne będą:
• rolki po papierze toaletowym
• kartka z bloku lub papier ksero
• klej
• nożyczki
Wybór należy do Was :). Działajcie, róbcie zdjęcia, piszcie!
Pamiętajcie o kolejnym kadrze naszej taśmy filmowej! Z pozdrowieniami… :)
30 marca – 3 kwietnia - Wiosna w Domowym Przedszkolu
Kolejny tydzień działalności naszego domowego przedszkola za nami. Odbyliśmy w nim „odlotową” lekcję na temat środków transportu. Wykonaliśmy doświadczenia przybliżające nas do zrozumienia czym jest koronawirus i jak się przed nim bronić. Wspomnieliśmy naszego Patrona, św. Jana Pawła II w 15 rocznicę Jego śmierci. „Odwiedziliśmy” zoo w towarzystwie Jana Brzechwy, a na koniec przy dźwiękach piosenki „Wiosna, obudziły się motyle!” wykonaliśmy barwne owady, będące zwiastunami wiosny. Dziękujemy, że jesteście z nami!
6 kwietnia - Porozmawiajmy o smogu...
Drodzy Rodzice, Kochani Przedszkolacy,
rozpoczynamy kolejny tydzień działalności naszego domowego przedszkola. Choć pracujemy zdalnie, chcemy kontynuować programy, które realizowalibyśmy będąc w przedszkolu. Jednym z nich jest program Żywca Zdrój „Mamo, tato, wolę wodę!”. Autorzy opracowali specjalną edycję scenariuszy, przygotowaną tak, aby mogły być z łatwością wykonane w domu, z pomocą rodzica i przy użyciu ogólnodostępnych przedmiotów. Drodzy Rodzice, poproście dzieci, aby najpierw narysowały potrzebne obrazki: samochody emitujące spaliny, dymiące kominy domów i fabryk, piece do spalania plastików, dziecko jadące na hulajnodze, na rowerze, ludzi na spacerze (niektóre elementy można powycinać ze starych gazet). Następnie narysujcie 2 koła i poproście dzieci, aby je wycięły, a potem przygotowały z nich buźki – jedną uśmiechniętą, a drugą smutną. Tak przygotowani możecie z łatwością wykonać poniższe zadanie :).
Pamiętajcie o przygotowaniu kolejnego kadru naszej taśmy filmowej :).
7 kwietnia - Wkrótce Wielkanoc
Witajcie,
wkrótce Wielkanoc, a czy wiecie dlaczego te święta nazywane są Wielką Nocą? Nazywamy je tak na pamiątkę najwspanialszej Nocy, w czasie której Pan Jezus wstał z grobu – choć wcześniej umarł, znów był żywy. Wielka Noc – to inaczej Noc Niezwykła, Najsławniejsza, Jedyna, ta, o której będziemy pamiętać już zawsze. Z Wielkanocą wiążą się różne tradycje, wiele wspólnych, inne różne – w zależności od domu. Porozmawiajcie teraz o nich.
W Waszych rozmowach na pewno pojawiła się tradycja malowania pisanek, gdyż jajko jest symbolem życia, a tym samym właśnie tych świąt.
Posłuchajcie wiersza S. Aleksandrzaka
„Pisanki”
Dzieci obsiadły stół i malują pisanki:
Pierwsza ma kreski
Druga – kółka zielone
Trzecia – drobne kwiaty
Czwarta – dużo kropek
Piąta – gwiazdki świecące
Szósta – znów zygzaki
Siódma – barwne kwiaty jak astry lub maki
Ósma – wąskie szlaczki z zieloniutkich listków
Dziewiąta – ma już prawie wszystko:
I kropki i zygzaki i paseczków wiele
I czerwień i złoto i błękit i zieleń
I dziesiąta – największa – piękna, przystrojona w kolory tęczy
Dumne są z nich wszystkie dzieci.
Zapytajcie Wasze pociechy, o ilu pisankach jest mowa w wierszu. Poproście, aby opowiedziały, jak były ozdobione poszczególne pisanki.
… a teraz czas na ich przygotowanie. Niczego nie narzucam, technika zupełnie dowolna, na pewno macie własne pomysły, o których nie śniło się nawet filozofom :). Twórzcie, fotografujcie, a potem koniecznie prześlijcie zdjęcia :). Na wypadek, gdyby komuś jednak brakował inspiracji… :)
I jeszcze kilka zabaw sprawnościowych z użyciem jaj, które powinny sprawić Wam wiele radości :)…
Szukanie jajek
Ukryjcie w domu kilka czekoladowych jajek. Następnie przygotujcie słoik z zagadkami, które będą naprowadzały dzieci na miejsca, w których ukryliście niespodzianki, np. „W tym miejscu jest zimno i na pewno znajdziesz tam mleko” (lodówka) :), „W tym miejscu jest chłodniej niż w innych miejscach domu i nie jest to lodówka” (spiżarnia) :). Takie podchody będą zapewne ciekawsze niż znane dobrze dzieciom „ciepło-zimno”.
Kto pierwszy?
Na podłodze należy wyznaczyć start i metę. Wszyscy uczestnicy zabawy stają w szeregu na starcie. Na umowny sygnał, toczą jajka po ziemi. Wygrywa osoba, której jajko przetoczyło się jako pierwsze przez metę. Jeśli mają Państwo zbyt mało miejsca na bezpieczne toczenie jajek równocześnie, możecie to zrobić po kolei, mierząc czas.
Przenoszenie jajek
Przygotujcie łyżki i ugotowane jajka. Zabawa polega na przeniesieniu jajka z jednego miejsca, do wyznaczonej mety. Możecie robić to równocześnie – kto pierwszy lub podobnie, jak wyżej – na czas. Możecie też zupełnie zrezygnować z rywalizacji i po prostu dobrze się bawić. Warto utrudniać sobie zabawę przygotowując tor przeszkód lub przenosić jajka z zamkniętymi oczami. Wtedy zabawa przebiega w parach. Jedna osoba kieruje osobą, która ma zawiązane oczy. Potem zmiana.
Udanej zabawy! :)
8 kwietnia - Świąteczny czas
Drodzy Rodzice, Kochani Przedszkolacy,
już jutro Wielki Czwartek, a tym samym rozpoczęcie Triduum Paschalnego, poprzedzającego Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Porozmawiajcie o tych wydarzeniach z rodzicami. Zastanówcie się, jak możecie spędzić je razem w domu. Chcemy się na ten moment odpowiednio przygotować. Posłuchajcie piosenki: „Alleluja, niech biją dziś dzwony”, a może spróbujecie się jej nauczyć :)…
Alleluja miłość twa
Jak blask słońca nad nami wciąż trwa
Alleluja niech biją dziś dzwony,
Niech wielbi Cię cały świat alleluja
Alleluja nuci świat,
Alleluja miłości to znak
Alleluja niech miłość nad nami
Złotymi strunami gra alleluja
Alleluja miłość twa
Jak blask słońca nad nami wciąż trwa
Alleluja niech biją dziś dzwony,
Niech wielbi Cię cały świat alleluja
Alleluja płynie pieśń,
Alleluja ku niebu ją nieś
Tam gdzie słońce tam gdzie wiatr,
Gdzie radośnie śpiewa ptak
Prostą nuci pieśń alleluja
Alleluja niech biją dziś dzwony,
Niech wielbi Cię cały świat alleluja.
W Wielki Czwartek odwiedzi Was zapewne także zajączek, zaskoczcie go jego wizerunkiem, który własnoręcznie – no może z pomocą rodziców J – przygotujecie.
Do przygotowania pierwszego potrzebujecie:
- rolki po papierze toaletowym
- papieru ozdobnego lub kolorowego (możecie wykorzystać drugą rolkę na uszy, głowę, nosek, wtedy zajączek będzie cały szary)
- kawałka waty (może być płatek kosmetyczny)
- rafii (możecie zrobić wąsiki z wykałaczek lub sznurka, a nawet i skrawków ściętych z rolki po papierze toaletowym)
- oczek (możecie wykorzystać guziki lub po prostu narysować je)
- kleju
- nożyczek.
Do przygotowania drugiego potrzebujecie:
• jednorazowego kubeczka
• białego bloku technicznego na uszy (możecie użyć rolki po papierze, wtedy uszy będą szare)
• skrawków kolorowego brystolu na wnętrze uszu oraz nosek
• skrawków ściętych z rolki po papierze toaletowym na wąsiki
• oczek (możecie wykorzystać guziki lub po prostu narysować je)
• kleju
• nożyczek.
Do przygotowania trzeciego zajączka potrzebujecie:
• starej skarpetki
• materiału na jej wypełnienie, np. waty, starej pociętej na małe kawałki rajstopy, ryżu lub innych ziaren, itp.
• sznureczka na zawiązanie głowy
• kawałka wstążki na kokardkę
• oczek (możecie wykorzystać guziki lub po prostu narysować je)
• skrawków materiałów na nosek i zęby
• kleju
• nożyczek
• flamastra.
Wybór pozostawiam Wam :). Pamiętajcie o zdjęciach!
Od jutra rozpoczynamy przerwę świateczną, dlatego „spotykamy się” w środę po świętach 15 kwietnia.
Wielkanoc to czas otuchy i nadziei,
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa
i drugiego człowieka…
Życzymy, aby Święta Wielkanocne
przyniosły spokój ducha, radość oraz wzajemną życzliwość…
Szczęść Boże
6-8 kwietnia - Przygotowania do Wielkanocy w Domowym Przedszkolu
W tym tygodniu rozmawialiśmy na temat Wielkanocy, przygotowaliśmy piękne pisanki, zrobiliśmy urocze zajączki, a to wszystko przy dźwiękach piosenki „Alleluja, niech biją dziś dzwony”. Prowadziliśmy także obserwacje roślin w naszym ogródku na parapecie i oczywiście kontynuowaliśmy przygotowywanie naszej taśmy filmowej. Oby tak dalej :)!
15 kwietnia - Czego potrzeba kotu
Witajcie, Moi Drodzy,
mam nadzieję, że święta minęły Wam w radosnej, rodzinnej atmosferze i jesteście gotowi do dalszej pracy :)… Szukałam przyjemnego tematu i wymyśliłam, że dziś porozmawiamy o kotkach, bo czyż może być wdzięczniejszy temat niż zwierzęta…? Najpierw wiersz Franciszka Klimka „Czego potrzeba kotu”:
Kotu potrzeba niewiele:
Pogłaskać go tylko w niedzielę,
w poniedziałek, wtorek i w środę
leciutko podrapać go w brodę,
w czwartek, w piątek i w sobotę
pobawić się trochę z kotem
i w niedzielę – znów niewiele.
A jeśli ci się uda
pokochać go troszeczkę
i tym co mu smakuje
napełnisz mu miseczkę
i mocno postanowisz
nie oddać go nikomu
i zgodzisz się by czasem
porządził trochę w domu,
to zauważysz potem
(to zresztą przyjdzie z wiekiem),
że będąc bliżej z kotem,
jesteś bardziej człowiekiem.
Powtórzcie dni tygodnia. Poproście rodziców, aby podawali Wam wybiórczo różne dni, a Waszym zadaniem będzie wymieniać te, które po nich kolejno następują, np. gdy rodzic powie czwartek, to wymieniacie kolejno piątek, sobotę, niedzielę, poniedziałek, wtorek, środę, itp. Następnie porozmawiajcie o tym, czego dowiedzieliście się o kotach z wiersza i co wiecie z własnych obserwacji. Spróbujcie nauczyć się tego wiersza.
A teraz nauka rysowania kota… Przeanalizujecie kolejne etapy i do dzieła :)! Róbcie zdjęcia i wysyłajcie do nas, a my jak zawsze zamieścimy je na naszej stronie.
16 kwietnia - Zabawy z wodą w tle
Drodzy Rodzice, Kochani Przedszkolacy,
dzisiaj kolejne zadania związane z realizacją naszego programu „Mamo, Tato, wolę wodę!”. Wykonajcie doświadczenia, a po nich porozmawiajcie o tym, „co lubi woda” :).
Wydrukujcie wydrę Wandę i pokolorujcie ją. Jeśli nie macie drukarki, nie szkodzi, na pewno poradzicie sobie z narysowaniem jej patrząc na obrazek.
Teraz czas na piosenkę i ruch, bawcie się dobrze :)!
Kochani, to wszystko na dziś. Koniecznie róbcie zdjęcia z Waszych poczynań i przysyłajcie je nam. Pozdrawiamy :).
17 kwietnia - Twórcza zabawa
Witajcie, Moi Mili,
chcę Wam dziś zaproponować twórczą zabawę, taką, która pobudza pomysłowość, rozwija wyobraźnię… Najpierw rozgrzewka :) – rozejrzyjcie się dookoła siebie w poszukiwaniu 5 dowolnych przedmiotów, np.
Ułóżcie na stole przed sobą wybrane przedmioty, a teraz zastanówcie się, jakie inne zastosowanie mogłyby mieć, 5 pomysłów dla każdego z nich. Napiszcie, jakie pomysły przyszły Wam do głowy, a gdybyście któryś z nich zdecydowali się zaprezentować, koniecznie zróbcie zdjęcie :).
Po takiej rozgrzewce umysłowej, spróbujcie stworzyć własne opowiadanie… Proponuję dwa sposoby do wyboru:
Sposób 1
Wybierzcie ze swojego zbioru prac plastycznych 5 dowolnych rysunków, które podobają Wam się najbardziej. Ułóżcie je w dowolnej kolejności, a teraz twórzcie historię, jakby Wasze prace były ilustracjami do niej.
Sposób 2
Zaangażujcie do zabawy wszystkich domowników. Poroście, aby każdy dokładał kolejno zdanie do Waszej wymyślanej historii, która mogłaby zaczynać się np. tak… W pewnym uroczym miasteczku mieszkała Kasia wraz ze swoim braciszkiem Krzysiem. Pewnego razu… itd.
Poproście rodziców, aby włączyli dyktafon w telefonie i nagrywali Waszą wspólną twórczość. W ten sposób będziecie mogli później odsłuchać opowiadania, a może nawet stworzycie własna książeczkę…? :)
Miłej zabawy! :)
15-17 kwietnia - Podsumowujemy kolejny tydzień w Domowym Przedszkolu
W tym nieco krótszym, poświątecznym tygodniu nie próżnowaliśmy… Powtórzyliśmy nazwy dni tygodnia. Dowiedzieliśmy się, czego potrzeba kotu i nauczyliśmy się, jak rysować to urocze zwierzątko. Eksperymentowaliśmy z wodą wraz z uroczą wydrą Wandą. Trenowaliśmy wyobraźnię wymyślając nowe zastosowanie dla znanych przedmiotów. Wymyślaliśmy opowiadanie wraz ze wszystkimi członkami rodziny. To był naprawdę pracowity tydzień! Dziękujemy! :)
20 kwietnia - Woda
Witajcie, Kochani,
czy wiecie, jaki wpływ na nasz organizm ma woda? Dlaczego jej picie jest dla nas tak ważne? Tego i innych ciekawych rzeczy dowiecie się dziś, gdy odbędziecie przygodę ze Zdrojkiem, do czego was serdecznie zachęcam. Przypominam, tak wygląda Zdrojek, możecie wydrukować sobie ten obrazek albo po prostu narysować go patrząc na pierwowzór.
Wiemy już, że człowiek potrzebuje do życia wodę, podobnie jaki i zwierzęta, np. słoń. No, właśnie, a jak pije słoń…? Czas na kolejną przygodę ze Zdrojkiem… :)
Gdybyście chcieli więcej, zachęcam do zrobienia słonia, oczywiście z rolek po papierze toaletowym :).
Koniecznie róbcie zdjęcia i przysyłajcie je do nas. Czekamy! :)
21 kwietnia - Język angielski
Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci,
dziś j. angielski :)… Zasób słownictwa i zadań na kartach pracy jest obszerny. Można swobodnie dopasowywać i wybierać zadania, na które macie ochotę w danym momencie. Będzie świetnie, jeśli opanujecie ten materiał do końca kwietnia.
Na początku przypomnienie pór roku w języku polskim. Następnie poznanie lub przypomnienie pór roku w języku angielskim:
Wszystkie grupy wiekowe:
- Spring (wiosna)
- Summer (lato)
- Autumn (jesień)
- Winter (zima)
Grupy wiekowe 5, 6 - letnie dodatkowo:
- Hot (gorąco)
- Cold (zimno)
W razie potrzeby wymowę wyrazów znajdą Państwo na stronie www.diki.pl
Słownictwo wraz z ilustracjami znajduje się w załącznikach.
Kolejny temat to pogoda. Przypomnienie lub poznanie słownictwa związanego z pogodą:
Dzieci 3 - letnie | Dzieci 4 - letnie | Dzieci 5 - letnie | Dzieci 6 - letnie |
Sunny - słonecznie Rainy - deszczowo |
Sunny - słonecznie Rainy - deszczowo Windy - wietrznie |
Sunny - słonecznie Rainy - deszczowo Windy - wietrznie Snowy - śnieżnie |
Sunny - słonecznie Rainy - deszczowo Windy - wietrznie Snowy - śnieżnie Cloudy - pochmurno |
1. Ćwiczenie „Point to...” – ćwiczenie polega na wykorzystaniu zwrotu „Point to”, który oznacza „pokaż”, „wskaż”. Osoba prowadząca zabawę prosi dziecko, aby wskazało ilustrację z wybraną porą roku lub pogodą, np. Kasiu, point to summer (Kasiu, wskaż lato). Zadaniem dziecka jest wskazanie właściwego obrazka.
Słownictwo wraz z ilustracjami znajduje się w załącznikach.
2. Activities (aktywności) – przypomnienie lub utrwalenie wybranych aktywności w języku angielskim (dzieci 3 - letnie nie znają jeszcze większości z niżej wymienionych aktywności, ale można je z nimi powoli zapoznawać). Zadaniem dziecka jest wykonanie czynności zgodnie z poleceniem:
- Sit down (siadać)
- Stand up (wstawać)
- Jump (skakać)
- Clap your hands (klaskać w dłonie)
- Swim (pływać)
- Shake (potrząsać)
- Sing (śpiewać)
- Run (biegać)
- Touch your (head) - dotknij swojej głowy
3. Praca plastyczna - dla dzieci młodszych szczegóły zadania znajdują się na karcie pracy nr 3. Dzieci z grup starszych (5,6 - latki) potrzebują kartki A4, którą należy zgiąć na pół, potem ponownie na pół, tak, by po rozłożeniu kartki była ona podzielona na cztery równe części. Na każdej z części należy przedstawić jedną porę roku (dla chętnych: można je podpisać w języku angielskim). Do tego zadania można wykorzystać dowolne kredki, pisaki, mazaki itp.
Dla umilenia czasu pracy przesyłamy linki do piosenek, które dzieci uwielbiają. Zachęcam do śpiewania :).
- Baby shark
- The hokey pokey
Zachęcamy także do wykonania prostych zadań na kartach pracy nr 13,14,15.
Karty pracy wraz z instrukcją zadań znajdują się w załącznikach.
Pamiętajcie o zdjęciach dla nas, z radością obserwujemy na nich Wasze poczynania :). Miłej zabawy!
22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi
Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci,
22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, tak więc doskonały powód do porozmawiania na temat naszej planety. Krótka historia ustanowienia tego dnia…
W 1969 roku w USA, a dokładnie w kalifornijskim mieście Santa Barbara, miał miejsce wyciek oleju. Ten widok bardzo poruszył obecnego przy zdarzeniu pewnego człowieka – Gaylord Nelsona. To właśnie on zainicjował powstanie narodowego ruchu edukacyjnego na rzecz ochrony środowiska. Na wielki dzień wybrano 22 kwietnia, po raz pierwszy miało to miejsce w 1970 roku i na początku tylko w USA.
W ten pierwszy w historii Dzień Ziemi na ulicę wyszło 20 milionów Amerykanów. Wszystko po to, by protestować przeciwko odpadom, wyciekom, toksynom i niszczeniu planety.
Duże zainteresowanie ochroną środowiska w takiej formie doprowadziło do zorganizowania w 1990 roku Światowego Dnia Ziemi. 141 krajów i 200 milionów ludzi wzięło udział w celebrowaniu Matki Ziemi. Ta ważna tradycja pozostała niezmienna do dziś .
Będzie świetnie, jeśli zapamiętacie, że celem święta jest budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.
Zapraszam do obejrzenia filmu, który pomoże Wam ocenić, co Wy możecie zrobić, aby chronić Ziemię. Może stworzycie plakat, który mógłby zaczynać się od słów: W naszym domu chronimy przyrodę poprzez…
A teraz trochę ruchu i to gdzie…? W lesie… :) Oczywiście tym lasem może być Wasz ogród, a nawet pokój :), to tylko zabawa nosi nazwę:
„Idziemy do lasu”
Potrzebne będą:
- gałązki (skakanka) – przejście z zachowaniem równowagi, stopa za stopą po gałęziach lub skakance
- kamyki (mocne klocki) – przejście po gładkich kamykach lub klockach
- drzewa (butelki z wodą) – slalom między drzewami lub butelkami z wodą w zmiennym tempie
- kałuże (stare gazety) – skoki przez kałuże lub rozłożone gazety.
Ćwiczenia tylko w obecności rodziców, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Na koniec rzucam wyzwanie J: spróbujcie stworzyć z surowców wtórnych strażnika przyrody. Wiem, że potraficie! Z niecierpliwością czekam na zdjęcia :). Do jutra!
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki
Moi Drodzy,
zapewne wiecie, że 23 dzień kwietnia, to Światowy Dzień Książki, a tym samym dobry powód, aby porozmawiać o tym, jak wielkie mają one dla nas znaczenie. To dzięki książkom zdobywamy wiedzę, rozwija się nasza wyobraźnia, poprawia pamięć i koncentracja uwagi, wzbogaca się nasze słownictwo. Zapewne niejednokrotnie prosiliście rodziców: „poczytaj mi, mamo”, „poczytaj mi, tato”, a Oni sięgali po książkę i przenosili Was w świat fantazji… Ile z tego zostało w Waszych głowach, pomogą rozstrzygnąć zagadki :)…
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,
a na wielkim balu gubi pantofelek? (Kopciuszek)
Łatwo mnie poznacie, szyku zadawałem,
choć jestem zwierzakiem, to w butach biegałem. (Kot w butach)
Chociaż kłopot z wilkiem miała,
wyszła z opresji zdrowa i cała. (Czerwony Kapturek)
U krasnoludków mieszkała,
gdy jej zła macocha jabłko dała. (Królewna Śnieżka)
Brat i siostra, tym się szczycą,
że wygrali z czarownicą. (Jaś i Małgosia)
Powiedz, który to niedźwiadek:
Prosiaczka jest sąsiadem,
sąsiadem Kłapouchego
i Krzysia małego kolegą? (Kubuś Puchatek)
W jakiej bajce spotkasz dziadka z długą brodą,
chałupiną starą i siecią nad wodą? (O rybaku i złotej rybce)
Gdy mała księżniczka chrzczona była,
zła macocha urok na nią rzuciła. (Śpiąca Królewna)
Posłuchajcie teraz piosenki Fasolek „Poczytaj mi, tato, poczytaj mi, mamo”
a potem spróbujcie zaśpiewać razem z Bogusią:
1. Chociaż czeka już na mnie zaspana poduszka,
Chociaż misiek zmęczony ziewa ziewa jak smok.
To codziennie wieczorem, zanim pójdę do łóżka,
Zanim powiem dobranoc, biorę książkę do rąk.
Ref.: Poczytaj mi, tato, poczytaj mi, mamo, bo w książkach tak wiele się dzieje.
Na przykład, gdy czytasz Kubusia Puchatka,
Choć znam to, to zawsze się śmieję.
Na przykład, gdy czytasz Kubusia Puchatka,
Choć znam to, to zawsze się śmieję.
2. Chociaż mieszka na półce cała masa zabawek,
Chociaż zajęć tysiące proponuje mi brat.
Biorę z półki książeczki,
Na dywanie się kładę,
Godzinami oglądam i powtarzam wciąż tak…
Ref.: Poczytaj mi, tato, poczytaj mi, mamo, bo w książkach tak wiele się dzieje.
Na przykład, gdy czytasz Kubusia Puchatka,
Choć znam to, to zawsze się śmieję.
Na przykład, gdy czytasz Kubusia Puchatka,
Choć znam to, to zawsze się śmieję.
Kochani, książki mogą posłużyć także do zabaw matematycznych… :) Zgromadźcie teraz kilka różnych książeczek na stole, a następnie układajcie je zgodnie z poleceniami rodziców, np., ułóżcie książki od najmniejszej po lewej stronie do największej po prawej, od najcieńszej do najgrubszej, od najczęściej czytanej, do najrzadziej czytanej; posegregujcie zgodnie z kolorem okładki, tworząc zbiory (zbiór książek zielonych, białych, żółtych, itd.).
Zachęcam do przygotowania wraz z rodzicami Domowego Kodeksu Czytelnika, w którym w kilku krótkich punktach określicie, w jaki sposób należy dbać o książki.
Dla wytrwałych ostatnie zadanie :)… Na pewno w Waszym kodeksie pojawiło się zdanie, iż nie należy zaginać rogów książki, dlatego warto zrobić zakładkę, która posłuży do zaznaczania, gdzie ostatnio czytaliśmy. Oto garść inspiracji…
Jak zawsze, czekam na zdjęcia od Was i życzę bardzo owocnych działań!
24 kwietnia - Ciasteczka
Witajcie Moi Kochani,
dziś spełniam Wasze liczne prośby :), po sukcesie ciasteczek owsianych, proponuję ciasteczka maślane – równie dobre, a może nawet jeszcze lepsze :), zresztą sami sprawdźcie! Oto prosty przepis bez zbędnych składników, idealny dla delikatnych dziecięcych brzuszków :)…
Ciasteczka maślane
Potrzebne składniki:
• 120 g schłodzonego masła
• 3 łyżki cukru pudru
• 150 g mąki pszennej
Sposób wykonania:
Ze wszystkich składników należy szybko zagnieść ciasto, a następnie owinąć je w folię spożywczą i schłodzić w lodówce przez około 30 minut. Po tym czasie należy rozwałkować je zdecydowanym ruchem tak, aby nie zdążyło się za bardzo ogrzać i wycinać foremkami ciasteczka. Piec około 15 min. w temperaturze 190ºC. Po wystygnięciu można posypać je cukrem pudrem.
Ciasteczka się pieką, a Wy działajcie dalej :). Oto wiersz Alicji Romantowskiej zbieżny z naszym dzisiejszym tematem :)… Drodzy Rodzice, czytajcie dzieciom wiersz zwrotkami, po każdej z nich zatrzymajcie się i zapytajcie, ile ciasteczek zostało, dopiero wtedy czytajcie kolejną zwrotkę. Kulinaria doskonale łączą się z matematyką :).
Ciasteczka
10 ciasteczek upiekła mama,
10 ciasteczek polukrowała.
Lecz zaraz przyszedł łakomczuszek Grześ,
i postanowił ciasteczko zjeść.
9 ciasteczek polukrowanych,
leżało w misce z porcelany.
Lecz mała Hania co w berka gania,
wzięła ciasteczko do spróbowania.
8 ciasteczek polukrowanych,
leżało w misce z porcelany.
Ale minęła krótka chwileczka,
i jedno ciasteczko zjadła Aneczka.
A potem Maja co też lubi jeść,
dlatego ciasteczek zostało sześć.
Wesoła Lusia wypiła mleczko,
A potem zjadła jedno ciasteczko.
I pięć ciasteczek polukrowanych,
zostało w misce z porcelany.
Lecz co się stało kolejnej nocy?
Niegrzeczny kotek na stolik wskoczył,
Porwał ciasteczko, języczkiem mlasnął
A potem sobie spokojnie zasnął…
I na stoliczku, w małej miseczce
Zostały 4 ciasteczka jeszcze.
Słuchaj co było dalej córeczko,
Przyszła kaczuszka, zjadła ciasteczko.
Policzyć łatwo, wiem ja i ty,
że już ciasteczka zostały trzy.
Trzy ciasteczka lukrowane,
jak gwiazdki na niebie.
Jedno dla gąski,
drugie dla pieska,
a trzecie dla Ciebie.
Bardzo miłej zabawy i smacznego! :)
20-24 kwietnia - Działamy w Domowym Przedszkolu
W tym tygodniu rozmawialiśmy o tym, jakie znaczenie dla naszego organizmu ma woda. Zastanawialiśmy się, do czego słoniowi służy trąba i w dodatku wykonaliśmy to urocze zwierzę z rolek po papierze toaletowym. Zgłębialiśmy tajniki języka angielskiego. Rozważaliśmy, co każdy z nas może zrobić we własnym domu i wokół siebie, aby chronić przyrodę. Rozmawialiśmy o tym, jak wielką wartość mają książki, wykonaliśmy zakładkę do naszej ulubionej lektury. Tydzień zakończyliśmy tym, co niedźwiadki lubią najbardziej – „słodkim co nie co”, upiekliśmy pyszne, maślane ciasteczka. Dziękujemy, że jesteście z nami :).
27 kwietnia - Święto Patrona
Moi Drodzy,
27 kwietnia to wyjątkowy dzień dla całej społeczności przedszkolnej – Święto Patrona Przedszkola, św. Jana Pawła II. Poproście Rodziców, aby pomogli Wam zgromadzić na stole czy biurku wszystkie książki i czasopisma o Świętym, jakie posiadacie. Z pewnością będzie ich co najmniej kilka, choćby te, które zostały podarowane Wam w przedszkolu. Porozmawiajcie o papieżu Polaku z Waszymi bliskimi, przeglądając zgromadzoną literaturę.
Teraz zapraszam Was do obejrzenia fragmentów filmu „Jan Paweł II – Święty uśmiechnięty”. Zróbcie to koniecznie z kimś dorosłym, gdyż to nie jest film rysunkowy dedykowany dzieciom. Drodzy Państwo, zależy mi, aby dzieci zobaczyły i usłyszały Świętego naprawdę, a nie tylko animowaną postać, za którą ktoś podstawia głos. Sami zdecydujcie, które fragmenty Im pokazać, a które ominąć.
https://vod.tvp.pl/video/jan-pawel-ii-swiety-usmiechniety,jan-pawel-ii-swiety-usmiechniety,14930220
Święty Jan Paweł II miał swoją ulubioną pieśń pt. „Barka”. Posłuchajcie jej najpierw, a potem może spróbujecie się jej nauczyć…? :)
Pan kiedyś stanął nad brzegiem,
Szukał ludzi gotowych pójść za Nim;
By łowić serca
Słów Bożych prawdą.
Ref.:
O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś,
Twoje usta dziś wyrzekły me imię.
Swoją barkę pozostawiam na brzegu,
Razem z Tobą nowy zacznę dziś łów.
Jestem ubogim człowiekiem,
Moim skarbem są ręce gotowe
Do pracy z Tobą
I czyste serce.
Ty, potrzebujesz mych dłoni,
Mego serca młodego zapałem
Mych kropli potu
I samotności.
Dziś wypłyniemy już razem
Łowić serca na morzach dusz ludzkich
Twej prawdy siecią
I słowem życia.
A na koniec obrazek ze św. Janem Pawłem II do pomalowania farbami, ale nie tak zwyczajnie… Namoczcie palec wskazujący prawej lub lewej ręki, w zależności od tego, która jest Waszą wiodącą, w farbie wybranego koloru i pomalujcie robiąc odcisk przy odcisku aż wypełnicie całą malowaną powierzchnię.
Pobierz kolorowankę do wydruku
Udanej zabawy! :)
28 kwietnia - Upcykling
Moi Kochani,
proponuję Wam dziś do wykonania następujące zadania: najpierw, porozmawiajcie z rodzicami na temat upcyklingu. Następnie, wykonajcie pracę plastyczną na dowolny temat z użyciem nietypowych przyborów, szczegóły na karcie Przygoda 5. Potem zróbcie różne instrumenty z użyciem surowców wtórnych, szczegóły na karcie Przygoda 6. Waszym poczynaniom towarzyszy dziś wiewiórka Basia. Wydrukujcie jej podobiznę i pokolorujcie, a jeśli nie macie drukarki, po prostu narysujcie ją patrząc na obrazek.
pobierz kolorowankę do wydruku
Na koniec zachęcam Was do obejrzenia online spektaklu teatralnego pt. „Karmelek”, dziś, tj. 28 kwietnia o 17.00, szczegóły: https://csdpoznan.pl/wydarzenia/karmelek-spektakl-online?date=2020-04-28&startHour=17%3A00%3A00
Fotografujcie Wasze poczynania i koniecznie przysyłajcie je do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , a my umieścimy je na naszej stronie internetowej. Pozdrawiam ciepło :).
29 kwietnia - Kwiecień
Drodzy Rodzice, Kochani Przedszkolacy,
wkrótce skończy się kolejny miesiąc 2020 roku… a czy wiecie, jaki i który z kolei z 12 miesięcy? Wspaniale, jeśli udało Wam się odpowiedzieć na to pytanie. Proszę, abyście teraz powtórzyli nazwy wszystkich miesięcy; oczywiście nasze kochane Maluchy mogą to zrobić z pomocą rodziców :). O kwietniu mówi się „Kwiecień – plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. Porozmawiajcie z rodzicami o tym, jak rozumiecie to przysłowie. Może pomoże w tym poniższy wierszyk:
Kwiecień – plecień
jak wypadnie,
raz deszcz pada,
raz jest ładnie.
Rano chmury
wiatr przegonił,
teraz deszcz
o szyby dzwoni.
Kwietniowa pogoda potrafi być zmienna i naprawdę kapryśna. Spróbujcie wykonać pracę plastyczną, która to zilustruje, stosując technikę kolażu. Przypomnę, że jest to technika artystyczna, która polega na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkanin, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku, itp.). Mała inspiracja…, choć wiem, ze Wam nie będzie potrzebna :).
Kwiecień to jeden z wiosennych miesięcy. Wymieńcie kolejno wszystkie pory roku i opiszcie je krótko. Teraz zapewne bez trudu odgadniecie rozwiązania poniższych zagadek:
Nadchodzę po zimie,
znasz dobrze moje imię.
Rzucam zieleń wokół,
kroczę w kwiatów pąkach.
W promykach słonka,
słucham śpiewu skowronka. (wiosna)
Daję Wam pogodne słońce, bukiety pachnące.
W polu złote zboże, ciepły piach nad morzem. (lato)
Zrzucam liście drzewom, zbierają je dzieci.
Zaniosą dla mamy złocisty bukiecik. (jesień)
Ja jestem dla dzieci wspaniałą uciechą,
sypię górki ze śniegu, ściskam lodem rzeki.
Tylko biedne ptaki bojące się chłodu,
szukają karmników by nie zginąć z głodu. (zima)
Na koniec proponuję Wam zabawę dydaktyczną ,,Prawda – fałsz”, która ma na celu doskonalenie umiejętności rozróżniania zdań prawdziwych od fałszywych. Rodzice będą czytać zdania opisujące pory roku, a Waszym zadaniem będzie powiedzieć „Prawda”, gdy zdanie będzie prawdziwe lub „Fałsz”, gdy zdanie będzie fałszywe.
Teraz jest wiosna. (prawda)
Wiosną jeździmy na sankach. (fałsz)
Latem lepimy bałwana. (fałsz)
Tulipan to kwiat wiosny. (prawda)
Zimą kwitną maki. (fałsz)
Jesienią sady się rumienią. (prawda)
Kwiecień plecień , bo przeplata trochę zimy, trochę lata. (prawda)
Pamiętajcie o naszej taśmie filmowej oraz o robieniu zdjęć i przesyłaniu ich nam. Do usłyszenie! :)
30 kwietnia - Moja Ojczyzna
Witajcie, Moi Kochani,
dziś zaczniemy dość nietypowo… Na początek posłuchajcie pięknej piosenki, która jest wprowadzeniem do naszych dzisiejszych rozważań. Wysłuchajcie jej w całości, w ciszy i skupieniu, a potem zastanówcie się o czym będziemy rozmawiać…
„Moja Ojczyzna, moja Polska,
Moja Ojczyzna to mój dom,
Którego strzeże Ojciec, Matka
I wiara od lat.
Moja Ojczyzna to historia,
Pamięć o poległych za nasz kraj,
Pamięć o tysiącach bohaterów
Niezłomnych jak stal!...”
Porozmawiajmy o naszej Ojczyźnie – Rzeczpospolitej Polskiej, bo tak brzmi jej pełna nazwa. To doskonały czas ku temu, gdyż przed nami majowe święta patriotyczne:
1 maja Święto Pracy
2 maja Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
3 maja Święto Konstytucji 3 maja
Ogólnie mówiąc, ojczyzna to kraj dzieciństwa, miejsce urodzin. Ponadto, ojczyzna może być dla każdego człowieka czymś trochę innym. Może to być wspomnienie rodzinnego domu, kultura, według której nas wychowano, przywiązanie do języka, tradycji. Polska, jak i inne państwa, ma swoje symbole narodowe, o tym, jakie i co one znaczą, dowiecie się oglądając poniższy film.
A teraz, jak przystało na każdego małego patriotę :), posłuchajcie i nauczcie się poniższej piosenki:
Piosenka młodego patrioty
słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński
Dziecko to taki patriota mały
Na co dzień, a nie od święta
Polską znam flagę i polskie godło
Hymn ojczysty pamiętam.
Bo moje miasto, bo moja wioska
To Polska, to Polska, to Polska!
A biało czerwone są barwy ulubione
To Polska, to Polska, to Polska!
Chcę jak najwięcej wiedzieć o Polsce
Więc czekam na geografię
Uczę się pilnie polskiej historii
Najlepiej jak potrafię.
Bo moje miasto, bo moja wioska
To Polska, to Polska, to Polska!
A biało czerwone są barwy ulubione
To Polska, to Polska, to Polska!
Dziecko to taki patriota mały
W myślach i czynach przejrzysty.
Brzydkich wyrazów ja nie używam
Dbam o język ojczysty.
Bo moje miasto, bo moja wioska
To Polska, to Polska, to Polska!
A biało czerwone są barwy ulubione
To Polska, to Polska, to Polska! 2x
Na koniec praca plastyczna z wykorzystaniem… tak, tak, rolki po papierze :).
Do wykonania orła potrzebne będą:
• rolka po papierze toaletowym
• biały i czerwony papier ksero (jeśli nie macie czerwonego papieru możecie pokolorować kredkami lub pomalować farbami białą kartkę)
• kawałek żółtego papieru (na koronę, dziób i szpony)
• kawałek czarnego papieru (na oczka; można też narysować je flamastrem)
• ołówek
• klej
• nożyczki.
Przebieg działań:
• Dopasujcie i wytnijcie kawałek białego papieru na oklejenie rolki tak, aby była całkowicie przykryta.
• Odrysujcie ołówkiem kolejno obie dłonie, następnie wytnijcie je. Oczywiście mniejszym dzieciom mogą pomóc rodzice.
• Wytnijcie koronę, szpony i dziób odwzorowując z poniższej pracy lub według własnego pomysłu.
• Z czarnego papieru wytnijcie oczka.
• Przyklejcie koronę, oczy, dziób i szpony, a następnie skrzydła (Wasze dłonie :)).
• Gotowego orła przyklejcie na czerwone tło.
Starsi przedszkolacy mogą sobie utrudnić nieco zadanie oklejając tułów orła papierem naciętym tak, aby imitował orle pióra (patrz: rys. poniżej).
Miłej zabawy! Pamiętajcie o zdjęciach, czekamy na wieści od Was :). Miłego świątecznego weekendu!
27-30 kwietnia - Co nowego w Domowym Przedszkolu?
W tym tygodniu świętowaliśmy uroczystość naszego Patrona – św. Jana Pawła II, utrwalając za pomocą filmu wiedzę o Nim, o Jego życiu i działalności. Nauczyliśmy się także ulubionej piosenki religijnej Ojca Świętego, pt. „Barka”. Nasze działania skupiały się także na pięknie kwietniowej przyrody i trosce o nią. Z surowców wtórnych tworzyliśmy instrumenty i zabawki. Rozmawialiśmy także o patriotyzmie i wykonaliśmy Orła Białego z okazji świąt narodowych. Brawo, Młodzi Patrioci! :)
4 maja - Tęcza, tęcza cza cza cza...
Witajcie, Kochani,
zapraszam Was dziś do porozmawiania o tęczy… Czy wiecie, jak powstaje tęcza? Obejrzyjcie poniższy film, który przybliży Wam to niezwykle barwne zjawisko przyrodnicze…
Dziś nauczymy się piosenki o tęczy, najpierw osłuchajcie się z nią, a potem spróbujcie ją zaśpiewać:
„Tęcza, tęcza, cza cza cza…”
Koleżanko, kolego
popatrz czasem na niebo.
Czasem zdarzyć się może
cud, zjawisko w kolorze.
Ref : Tęcza, tęcza, cza, cza, cza.
Czarodziejska wstążka ta
wiąże niebo z ziemią o!
jaki kolorowy splot.
Tęcza, tęcza, cza, cza, cza.
Czarodziejska wstążka ta.
Przez tę tęczę cały świat
czarodziejski uśmiech ma.
Narysuję tę tęczę
i na zawsze ci wręczę.
By ci było tęczowo,
tęczę noś kolorową.
Ref :Tęcza,..
Śpiewaj z nami o tęczy,
kiedy nuda cię dręczy.
W domu, w szkole, po burzy
tęcza minę rozchmurzy.
Ref :Tęcza,..
Jesteśmy już rozśpiewani, a może nawet roztańczeni :), dlatego czas na zajęcie wyciszające… Zapraszam Was do wykonania dwóch doświadczeń związanych z naszym dzisiejszym tematem…
Jeśli jeszcze macie ochotę na kontynuowanie tego tematu, namalujcie tęczę farbami, zgodnie ze zdobytą dziś wiedzą. Miłej zabawy! Koniecznie róbcie zdjęcia z Waszych poczynań i wysyłajcie je do nas, czekamy! :)
5 maja - Chwalcie łąki umajone
Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci,
nie wiem, czy zgodzicie się ze mną, gdy stwierdzę, że maj jest najpiękniejszym miesiącem w roku… Obudzona z zimowego snu przyroda wprawia w zachwyt każdego, kto jest czuły na piękno otaczającego świata: rozkwitające pąki na drzewach i krzewach, kolorowe kwiaty na łąkach, rozśpiewane ptaki, pachnąca świeżo zieleń… Cała ziemia wygląda jak wspaniale utkany dywan, rzucony pod stopy Matki Bożej w miesiącu Jej poświęconym. Wydaje się, że tętniąca życiem przyroda chce oddać cześć Maryi, która przecież chodziła po ziemskich drogach, przeżywała różne kłopoty, jakie są udziałem każdej ziemskiej matki. Na wioskach, pośród lasów, łąk, na rozstajach i przy drogach stoją kapliczki ku czci Matki Bożej. Wielu mieszkańców wsi ma daleko do kościoła, dlatego w maju wieczorną porą gromadzą się na nabożeństwa przy kapliczkach, skąd niesie się „Litania Loretańska”, modlitwa „Pod Twoją obronę”, a także rozbrzmiewa znana pieśń: „Chwalcie łąki umajone…”. Naród polski nazywany jest narodem maryjnym, bo kult Matki Bożej jest u nas tak żywiołowy, tak głęboko zakorzeniony w ludzkich sercach, że trudno byłoby go stamtąd wyrwać. Maryja, Królowa Polski z Jasnej Góry, zawsze czuwała nad narodem polskim, gdy przeżywał trudne chwile wojen, powstań, głodów, pożarów, powodzi.
Drodzy Rodzice, porozmawiajcie z dziećmi o Maryi, o miesiącu Jej poświęconym, o modlitwach i pieśniach ku Jej czci, na podstawie powyższego tekstu oraz własnych doświadczeń. Jeśli podczas spaceru, będziecie w pobliżu takiego miejsca, zatrzymajcie się na chwilę ma modlitwę.
Posłuchajcie piosenki „Chwalcie łąki umajone…”, a może nawet starsi przedszkolacy spróbują się jej nauczyć…? :)
Chwalcie łąki umajone,
Góry, doliny zielone.
Chwalcie, cieniste gaiki,
Źródła i kręte strumyki!
2. Co igra z morza falami,
W powietrzu buja skrzydłami,
Chwalcie z nami Panią Świata,
Jej dłoń nasza wieniec splata.
3. Ona dzieł Boskich korona,
Nad Anioły wywyższona;
Choć jest Panią nieba, ziemi,
Nie gardzi dary naszymi.
4. Wdzięcznym strumyki mruczeniem,
Ptaszęta słodkim kwileniem,
I co czuje, i co żyje,
Niech z nami sławi Maryję!
Pokolorujcie najpiękniej, jak potraficie obrazek z Maryją. Możecie ozdobić go kwiatkami lub serduszkami według własnego pomysłu :).
Czekam na zdjęcia od Was i zachęcam do działania.
6 maja - Język angielski
Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci,
zapraszam do zapoznania się z materiałami z języka angielskiego. Tym razem zajmiemy się z uczuciami.
Plan działań i zadań:
1. Rozmowa na temat uczuć, sposobów ich okazywania, wyrażania. Poznanie/przypomnienie nazw wybranych uczuć w języku angielskim.
Zestaw słownictwa dla poszczególnych grup wiekowych (słownictwo wraz z ilustracjami znajduje się w załączniku nr 1):
Dzieci 3 - letnie |
Dzieci 4 - letnie |
Dzieci 5 - letnie |
Dzieci 6 - letnie |
Happy - szczęśliwy Angry - zły Sad - smutny |
Happy - szczęśliwy Angry - zły Sad - smutny Scared- zlękniony, przestraszony |
Happy - szczęśliwy Angry - zły Sad - smutny Scared- zlękniony, przestraszony Surprised - zaskoczony |
Happy - szczęśliwy Angry - zły Sad - smutny Scared- zlękniony, przestraszony Surprised - zaskoczony Sleepy - śpiący |
2. Zabawa „Feelings/ Uczucia” - dzieci/dziecko tańczą do dowolnie wybranej muzyki. Kiedy muzyka cichnie osoba prowadząca zabawę wymienia uczucie, które dzieci/dziecko ma przedstawić mimiką, gestem.
3. Zabawa „In the mirror” - (do tej zabawy potrzebne będzie lusterko) prowadzący zabawę prosi, by dziecko patrząc w lusterko pokazało wskazaną przez niego minę. Można odwrócić zabawę. Prowadzący zabawę pokazuje dziecku jakąś minę np. „sad”/ „smutną”. Zadaniem dziecka jest nazwać ją i odwzorować w swoim lusterku.
4. Nauka wierszyka pt. „I look in the mirror”
I look in the mirror
I look in the mirror and what do I see?
I see a happy face smiling at me
I look in the mirror and what do I see?
I see a surprised face looking at me
Wierszyk można kontynuować wymieniając w drugim wersie słowo „surprised” na pozostałe wprowadzone uczucia: angry, scared, sleepy, sad.
Tłumaczenie:
Patrzę w lustro i co widzę?
Widzę szczęśliwą buzię śmiejącą się do mnie.
Patrzę w lustro i co widzę?
Widzę zaskoczoną buzię patrzącą na mnie.
5. Nauka piosenki pt. „If you are happy” (piosenka dostępna na portalu supersimplelearning.com).
Link do piosnki: https://supersimple.com/song/if-youre-happy/
If you’re happy, happy, happy (dziecko robi uśmiechniętą minę)
clap your hands (dziecko klaszcze w dłonie)
If you’re happy, happy, happy clap your hands
If you’re happy, happy, happy clap your hands, clap your hands
If you’re happy, happy, happy clap your hands
If you’re angry, angry, angry (dziecko robi groźną minę i krzyżuje ręce na klatce piersiowej)
stomp your feet (dziecko tupie nogami)
If you’re angry, angry, angry stomp your feet
If you’re angry, angry, angry stomp your feet, stomp your feet
If you’re angry, angry, angry stomp your feet
If you’re scared, scared, scared (dziecko robi przestraszoną minę i chwyta się za policzki)
say, „Oh no!” (dziecko mówi „Oh no!”)
If you’re scared, scared, scared say, „Oh no!”
If you’re scared, scared, scared say, „Oh no!”
say, „Oh no!”
If you’re scared, scared, scared say, „Oh no!”
If you’re sleepy, sleepy, sleepy (dziecko robi śpiącą minę)
take a nap (dziecko opiera głowę na złożonych razem dłoniach i udaje, że śpi)
If you’re sleepy, sleepy, sleepy take a nap
If you’re sleepy, sleepy, sleepy take a nap, take a nap
If you’re sleepy, sleepy, sleepy take a nap
If you’re happy, happy, happy clap your hands
If you’re happy, happy, happy clap your hands
If you’re happy, happy, happy clap your hands, clap your hands
If you’re happy, happy, happy clap your hands
6. Zachęcam do wykonania zadań na kartach pracy nr 12, 13, 14.
Karty pracy wraz z instrukcją zadań znajdują się w załącznikach. Życzę przyjemnej zabawy. Czekam na zdjęcia :).
7 maja - Na łące
Moi Kochani,
porozmawiajmy o wiosennej łące i jej mieszkańcach. Zapraszam do obejrzenia filmu na ten temat, a potem do rozmowy o tym, co dzieje się na niej o tej porze roku.
Posłuchajcie uważnie wiersza, następnie odpowiedzcie na pytania:
- Jakie zwierzęta pojawiły się w wierszu?
- Ile ich jest?
- Które z nich to owady?
Drodzy Rodzice, zapoznajcie dzieci z pytaniami zanim przeczytacie wiersz, aby słuchały aktywnie, na przykład licząc już podczas czytania zwierzęta.
I.R. Salach
„Łąka”
Łąka tylu ma mieszkańców,
zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka,
tutaj kwiatek – o, różowy!
Z kopca wyszedł krecik mały,
obok niego idzie mrówka.
Na rumianku w krasnej sukni przycupnęła boża krówka.*
Nad tą łąką kolorową bal wydały dziś motyle.
Zapraszają wszystkie dzieci,
więc zatańczmy z nimi chwilę.
* biedronka siedmiokropkowa
… no to zatańczmy J. Oto Wiosenny Walc Fryderyka Chopina. Zdecydujcie, w jakiego owada z wiosennej łąki chcecie się wcielić, zatańczcie co Wam w duszy gra w rytm muzyki, rozwińcie „skrzydła”, wykorzystajcie palce stóp do delikatnych piruetów.
Teraz zapraszam do wykonania zadań, których bohaterami są mieszkańcy łąki. Bawcie się dobrze, róbcie zdjęcia i wysyłajcie je do nas. Do usłyszenia :).
8 maja - Skąd się bierze miód?
Witajcie,
wczoraj rozmawialiśmy o majowej łące i jej mieszkańcach. Wśród nich są pracowite pszczoły, dzięki którym mamy pyszny i zdrowy miód… A czy wiecie, skąd się bierze miód? Obejrzyjcie film, który pomoże Wam odpowiedzieć na to pytanie…
Przyjrzyjcie się poniższym obrazkom, następnie na podstawie obejrzanego filmu i tychże ilustracji, a także własnych doświadczeń i obserwacji, opowiedzcie, jak powstaje miód.
Policzcie, ile pszczół fruwa koło uli. Następnie, ile pozostaje, gdy część z nich postanawia odfrunąć. Młodsi przedszkolacy mogą użyć klocków do obliczeń, a starsi, jeśli potrafią, zapisać wynik na wydrukowanej karcie.
A na koniec proponuję Wam zrobienie pszczółki… Pewnie znajdzie się w domu jakiś balonik i flamaster… :)
Miłej zabawy! Jak zawsze, czekamy na zdjęcia :).
4-8 maja - Domowe przedszkole „na łące”
Mijający tydzień „spędziliśmy” głównie na majowej łące :). Dowiedzieliśmy się, skąd się bierze tęcza. Poznaliśmy mieszkańców łąki. Zgłębiliśmy tajniki powstawania miodu. Wraz z Maryją, chwaliliśmy łąki umajone. Mówiliśmy o uczuciach i to po angielsku. Dziękujemy, że jesteście z nami!
11 maja - Eksperymenty z wodą
Moi Kochani,
dziś zapraszam Was do wykonania ciekawych eksperymentów z wodą. Towarzyszyć Wam będzie wydra Wanda, której obrazek już posiadacie z innego doświadczenia oraz nowy bohater – wilk Olek.
Pokolorujcie wilka Olka i dołączcie obrazek do zbioru przyjaciół Zdrojka.
Pobierz kolorowankę do wydruku
Do kolejnego doświadczenia będą Wam potrzebne papierowe łódki. Gdybyście potrzebowali podpowiedzi, jak je wykonać, polecam poniższy film.
Miłej zabawy! Czekamy na zdjęcia :).
12 maja - Biedronka i żuk
Drodzy Rodzice, Kochani Przedszkolacy,
dziś porozmawiamy o kolejnych mieszkańcach łąki – biedronce i żuku :). Posłuchajcie uważnie wiersza Jana Brzechwy pt. „Żuk”, a następnie odpowiedzcie na pytania:
• Kto przyszedł do biedronki?
• O co żuk chciał ją prosić?
• Co na to biedronka?
• Z kim wzięła ślub? Dlaczego?
Zachęcam szczególnie starsze dzieci do nauczenia się tego wiersza, a następnie do wykonania inscenizacji w domu. Wystarczy przygotować sylwety: biedronki, żuka i muchomora (papier, tektura do usztywnienia, patyczki do szaszłyków, klej, nożyczki, pisaki) oraz scenę dla nich, np. z kartonu i świetna zabawa gotowa :). Pobawcie się w modulowanie głosu w zależności od odgrywanej roli.
„ŻUK” J. Brzechwa
Do biedronki przyszedł żuk,
W okieneczko puk – puk - puk.
Panieneczka widzi żuka:
„Czego pan tu u mnie szuka?”
Skoczył żuk jak polny konik,
Z galanterią zdjął melonik
I powiada: „Wstań, biedronko,
Wyjdź, biedronko, przyjdź na słonko.
Wezmę ciebie aż na łączkę
I poproszę o twą rączkę”.
Oburzyła się biedronka:
„Niech pan tutaj się nie błąka,
Niech pan zmiata i nie lata,
I zostawi lepiej mnie,
Bo ja jestem piegowata,
A pan - nie!”
Powiedziała, co wiedziała,
I czym prędzej odleciała,
Poleciała, a wieczorem
Ślub już brała - z muchomorem,
Bo od środka aż po brzegi
Miał wspaniałe, wielkie piegi.
Stąd nauka
Jest dla żuka:
Żuk na żonę żuka szuka.
Pewnie te zmagania z wierszem zmęczyły Was nieco, dlatego proponuję zdrową przekąskę :), której przygotowanie da Wam z pewnością wiele radości… wystarczy twarożek, pomidor, szczypiorek i czarne oliwki. Smacznego!
Działajcie, róbcie zdjęcia i przesyłajcie je do nas :).
13 maja - "Łąkowe rachunki"
Dzień dobry, Moi Mili,
dzisiaj „łąkowe rachunki” :). Startujemy!
Na początek proszę, abyście wydrukowali tę czterolistną koniczynę, następnie narysujcie ją po śladzie. Młodsze dzieci też mogą podjąć próbę, choćby na wybranym fragmencie. Jeśli nie posiadacie drukarki, poproście rodziców o przerysowanie według wzoru.
Poćwiczymy teraz działania na zbiorach, orientację na kartce papieru oraz przeliczanie elementów. Wykonajcie zadania zgodnie z instrukcją:
• na prawym górnym płatku koniczyny narysujcie 7 biedronek,
• na lewym dolnym płatku narysujcie 5 pszczół,
• na prawym dolnym – 6 mrówek,
• na lewym górnym – 4 motyle,
• pod prawym dolnym płatkiem narysujcie 3 pasikoniki,
• po środku nad koniczyną narysujcie 1 żuka (jeśli nie do końca wiecie jak, skorzystajcie z poniższego filmu :) )
• pod lewym dolnym płatkiem narysujcie 2 żaby.
Rysunek gotowy, przyjrzyjcie się własnej pracy i odpowiedzcie na pytania:
• Ile zwierząt jest na kartce?
• Ile owadów?
• Których zwierząt jest najwięcej, a których najmniej?
• O ile więcej jest biedronek niż pszczół?
• O ile mniej jest motyli niż mrówek?
Na koniec wesoła rymowanka, która pozwoli Wam odprężyć się po wysiłku umysłowym :):
Czy słońce świeci, (unosimy ręce wysoko do góry, poruszamy wszystkimi palcami)
czy deszczyk pada, (opuszczamy ręce, naśladując palcami spadające kropelki deszczu)
Ty się uśmiechaj, („rysujemy” palcem uśmiech na twarzy)
to nasza rada! (wskazujemy dłońmi na siebie)
Raz, dwa, trzy, (klaszczemy trzy razy)
Wesołą minkę pokaż… Ty! (wybrana osoba wskazuje członka rodziny, którego zadaniem jest wykonać jak najśmieszniejszą minę; warto pobawić się więcej niż jeden raz po to, aby każdy członek rodziny mógł zaprezentować swoja minę).
Koniecznie zróbcie zdjęcia Waszych zabawnych min i nie tylko i przyślijcie je do nas, a my z radością umieścimy je na naszej stronie internetowej. Do usłyszenia!
14 maja - Gumi miś...
Witajcie, Kochani,
ruch jest dobry na wszystko, a jeśli w dodatku rytmiczny i do skocznej muzyki, to jeszcze lepiej, dlatego dziś zaczynamy tanecznym krokiem… Najpierw zapraszam do rozgrzewki, postępujcie zgodnie z poleceniami w filmie:
Zapewne zdołaliście się już doskonale rozgrzać, dlatego zachęcam do dalszej zabawy… Ja jestem Gumi miś… :)
Nie zwalniamy tempa, Kochani, teraz odrobina wakacyjnego klimatu… :)
Powolutku zbliżamy się do końca naszych pląsów i próbujemy wyciszyć, ta piosenka powinna w tym pomóc… :)
Jak się Wam podobało nasze taneczne spotkanie…? Mam nadzieję, że zaangażowaliście rodziców… :). Czekam na zdjęcia!
P.S. Jak Waszym zdaniem może wyglądać Gumi miś? Rozbudźcie wyobraźnię i zilustrujcie go dowolną techniką.
15 maja - Dzień Polskiej Niezapominajki
Dzień dobry, Kochani,
15 maja to Dzień Polskiej Niezapominajki. Poniższe zdjęcia przedstawiają te urocze kwiatki.
niezapominajka leśna
niezapominajka alpejska
Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest od 2002 roku. Powstało z inicjatywy Andrzeja Zalewskiego z Ekoradia. "Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków" – powiedział w 2006 rok.
Niezapominajka jest kwiatem polskich łąk, leśnych uroczysk, bagien i torfowisk, rośnie nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów oraz w ogrodach i kwietnikach. W Polsce występuje 15 gatunków niezapominajek m.in. alpejska, leśna, błotna i piaskowa. W sekretnym języku kwiatów niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem miłości do człowieka, miłości do Ziemi.
Posłuchajcie wiersza Marii Konopnickiej pt. „Niezapominajki”, a potem nauczcie się go na pamięć.
Niezapominajki,
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.
Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.
Jak sądzicie, dlaczego niezapominajka prosi, aby o niej pamiętano? Jeśli jeszcze nie do końca potraficie odpowiedzieć na to pytanie, posłuchajcie fragmentu listu naszej planety – Ziemi do nas – ludzi, jej mieszkańców:
„Ja, planeta Ziemia, proszę Was kochane dzieci – zawsze szanujcie ludzi, segregujcie śmieci, nie niszczcie zieleni, dbajcie o zwierzęta. Niezapominajka pomoże pamiętać”.
Chcemy, aby niezapominajka rzeczywiście pomagała nam pamiętać o tym, co ważne, dlatego pokolorujcie obrazek, a potem powieście go w domu w widocznym miejscu.
pobierz kolorowankę do wydruku
Sfotografujcie Wasze działania i koniecznie przyślijcie zdjęcia. Pozdrawiam :)…
11-15 maja - Działo się w Domowym Przedszkolu
W wiosennych nastrojach wykonywaliśmy eksperymenty z wodą. Rachowaliśmy na majowej łące wraz z biedronką i żukiem. Dbaliśmy o formę, ćwicząc i tańcząc w rytmach skocznej muzyki. Podziwialiśmy piękno polskich niezapominajek, ucząc się przy tym, że o szacunku dla drugiego człowieka i przyrody warto zawsze pamiętać. …a Wy, jak zwykle uwieczniliście to wszystko na pięknych zdjęciach :). Dziękujemy!
18 maja - 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II
Kochani,
dziś wraz z całą społecznością przedszkolną świętujemy 100 - lecie urodzin św. Jana Pawła II, a jak to zwykle w święta bywa, nie pracujemy :). Chciałabym jednak zachęcić Was do obejrzenia naszego teledysku pod hasłem: „Nie zastąpi Ciebie nikt” o naszym Świętym Patronie, który jest dostępny na naszej stronie internetowej. Dziękuję wszystkim tym, którzy zaangażowali się w to dzieło.
Ponadto, w poniedziałek o godzinie 17.00 z inicjatywy Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II cała Polska zaśpiewa „Barkę”. W finale z placu Jana Pawła II w Wadowicach wzleci w niebo 100 gołębi. Relacje oraz transmisje z poniedziałkowego świętowania można będzie śledzić za pośrednictwem profili facebookowych „Wadowice – tu wszystko się zaczęło” oraz „Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II”.
Zachęcam do aktywnego świętowania.
19 maja - Język angielski
Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci,
zapraszam do zapoznania się z kolejnymi materiałami z języka angielskiego. Tym razem zajmiemy się środkami lokomocji.
Plan działań i zadań:
1. Rozmowa na temat środków lokomocji, wyjaśnienie czym są środki lokomocji. Poznanie wybranych środków lokomocji w języku angielskim.
Zestaw słownictwa dla poszczególnych grup wiekowych (słownictwo wraz z ilustracjami znajduje się w załącznikach):
Dzieci 3 - letnie |
Dzieci 4 - letnie |
Dzieci 5 - letnie |
Dzieci 6 - letnie |
Bus - autobus Bike - rower Train - pociąg |
Bus - autobus Bike - rower Train - pociąg Boat - łódź |
Bus - autobus Bike - rower Train - pociąg Boat - łódź Road - droga Traffic lights - sygnalizator świetlny |
Bus - autobus Bike - rower Train - pociąg Boat - łódź Road - droga Traffic lights - sygnalizator świetlny Sky - niebo Tracks - tory |
2. Zabawa „True or false line” / “Linia prawdy lub fałszu” - prowadzący zabawę wyznacza na środku np. pokoju linię. Po jej jednej stronie wyznacza strefę prawdy “true”, a po drugiej fałszu “false”. Następnie prowadzący pokazuje dziecku karty obrazkowe i nazywa je. Jeśli poda prawidłową nazwę, dziecko przeskakuje na stronę “true” i potwierdza je słowem “yes”, jeśli poda niewłaściwą nazwę, przeskakuje na stronę “false” i mówi “no”.
3. Nauka piosenki „The wheels on the bus” / „Koła autobusu”
(Piosenka dostępna na portalu supersimplelearning.com)
Link do piosenki: https://supersimple.com/song/wheels-on-the-bus/
The wheels on the bus go round and round
(Dziecko wykonuje ruch okrężny dłońmi “kołowrotki”)
Round and round. Round and round.
The wheels on the bus go round and round. Round and round.
The door on the bus goes open and shut.
(Dzieci dłońmi ułożonymi pionowo wykonują ruch jakby otwierały i zamykały drzwi)
Open and shut. Open and shut.
The door on the bus goes open and shut. Open and shut.
The wipers on the bus go swish swish swish.
(Dzieci machają zgiętymi w łokciu rękoma w prawo i lewo naśladując wycieraczki samochodowe)
Swish swish swish. Swish swish swish
The wipers on the bus go swsh swish swish. Swish swish swish
The horn on the bus goes beep beep beep.
(Dzieci naśladują ruch wciskania klaksonu w kierownicy)
Beep beep beep. Beep beep beep
The horn on the bus goes beep beep beep. Beep beep beep.
The people on the bus go up and down.
(Dzieci wstają z rękoma w górze i siadają na zmianę)
Up and down. Up and down.
The people on the bus go up and down. Up and down.
The babies on the bus go wah wah wah.
(Dzieci przykładają pięści do oczu i udają, że płaczą)
Wah wah wah. Wah wah wah.
The babies on the bus go wah wah wah. Wah wah wah.
The mommies on the bus go, “Shhh shhh shhh”.
(Dzieci przykładają palec wskazujący do ust jakby chciały kogoś uciszyć)
“Shhh shhh shhh. Shhh shhh shhh”
The daddies on the bus go, “Shhh shhh shhh. Shhh shhh shhh”.
Tłumaczenie:
The wheels on the bus go round and round - koła autobusu kręcą się
The door in the bus goes open and shut - drzwi autobusu otwierają się, zamykają się
The wipers on the bus go... - wycieraczki w autobusie robią...
Horn - klakson
People - ludzie
Babies - niemowlęta
Mommies - mamusie
Daddies – tatusiowie
4. Zabawa „Stop and go !” - dziecko/dzieci jako pojazdy poruszają się po dywanie. Prowadzący zabawę pokazuje dziecku/ dzieciom karty w trzech kolorach: red, green and yellow (czerwonym, zielonym i żółtym). Kiedy pokaże czerwoną kartkę dziecko/ dzieci z pomocą prowadzącego mówią “red light, stop!”/ “czerwone światło, stop!” i zatrzymują się. Kiedy prowadzący pokaże żółtą kartkę mówią “yellow light, wait!”/ “żółte światło, czekaj!” i odpowiednio “green light, go!”/ “zielone światło,jedź!” i ruszają dalej.
5. Zachęcam do wykonania zadań na kartach pracy nr 8, 9, 11, 14.
Karty pracy wraz z instrukcją zadań znajdują się w załączniku. Miłej zabawy!
20 maja - Eksperymenty z myszką Fiki
Witajcie, Kochani,
zapraszam Was dziś do wykonania ciekawych doświadczeń z kolejną przyjaciółką Zdrojka – Myszką Fiki. Następnie, wydrukujcie obrazek, pokolorujcie go i dołączcie do naszej książeczki z bohaterami programu: „Mamo, Tato – wolę wodę!”.
… a gdyby Wam zostało jeszcze trochę rolek po papierze toaletowym :), to może spróbujecie wykonać tę piękną myszkę:
Koniecznie uwiecznijcie Wasze działania na zdjęciach i prześlijcie je do nas. … a jak wygląda Wasza taśma filmowa…? Z pozdrowieniami… :)
21 maja - Przyjaciel - pies
Moi Drodzy,
posłuchajcie zagadki, której rozwiązanie jest tematem naszego dzisiejszego spotkania.
Mówią o nim: przyjaciel człowieka.
Na obcych zazwyczaj szczeka.
Co to za zwierzę, czy wiesz?
Tak, oczywiście. to jest … .
PIES
Tym razem bohaterem naszych rozważań jest najlepszy przyjaciel człowieka – pies. To niezwykłe zwierzę towarzyszy ludziom już od tysięcy lat. Jest ważnym członkiem rodziny, ale może pełnić również inne funkcje w naszym życiu codziennym. Psy cenione są jako ratownicy, policjanci, stróże lub terapeuci.
Posłuchajcie teraz uważnie wiersza L. Łącz pt. „Przyjaciel ze schroniska”, a potem odpowiedzcie na poniższe pytania.
Był sobie pewien piesek malutki,
Uroczy - mówię Wam.
Czepiały się go troski i smutki,
Bo był zupełnie sam.
Nie miał rodziny, siostry ni braci,
W schronisku mieszkał gdzieś.
Aż raz ktoś przyszedł, spojrzał, zapłacił,
A był to rudy Grześ.
Przytulił pieska - zostali razem,
Na dobre i na złe.
Znikła samotność, bo przyjaciele
Nie są samotni, nie!
- Gdzie mieszkał piesek?
- Czy było mu tam dobrze?
- Czy piesek miał rodzinę?
- Kto wziął go ze schroniska?
- Kim dla Grzesia został piesek?
- Czy teraz jest szczęśliwy?
Spróbujcie nauczyć się tego wiersza na pamięć.
Potraficie nazwać kolejne litery, z których składa się słowo „pies”? Wymieńcie jak najwięcej zwierząt rozpoczynających się na kolejne litery stanowiące ten wyraz: „p”, potem na „i”, następnie na „e”, aż w końcu na „s”.
Zachęcam Was do obejrzenia krótkiego filmu, z którego nauczycie się rysować psa, a po nim – do dzieła :)
Pamiętajcie o rysowaniu kolejnych odcinków na naszej taśmie filmowej oraz o fotografowaniu wszystkich Waszych poczynań i przysyłaniu ich do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
22 maja - Na wiejskim podwórku
Drodzy Rodzice, Kochani Przedszkolacy,
chcę Was dziś przenieść na wiejskie podwórko, by porozmawiać o kolejnych zwierzętach, tym razem – gospodarczych. Posłuchajcie bardzo uważnie odgłosów zwierząt z wiejskiego gospodarstwa, a potem odpowiedzcie na pytania.
- Jakie zwierzęta występują w nagraniu?
- Ile ich jest?
Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji, powiedzcie, które z tych zwierząt jest największe? Które jest najmniejsze? Czy jednoznaczna odpowiedź na te pytania jest możliwa, gdy nie widzimy tych zwierząt? Dlaczego? Uzasadnijcie swoje odpowiedzi.
Posłuchajcie z uwagą wiersza, w którym także bohaterami są zwierzęta, a po jego wysłuchaniu znów poproszę o odpowiedź na poniższe pytania.
„W zagrodzie”
Piesek szczeka: Hau, hau, hau.
Kotek miauczy: Miau, miau, miau.
Kura gdacze: Ko, ko, ko.
Kaczka kwacze: Kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: Gę, gę, gę.
Owca beczy: Be, be, be.
Koza meczy: Me, me, me.
Indor gulgocze: Gul, gul, gul.
Krowa ryczy: Mu, mu, mu.
Konik parska: Prr, prr, prr.
A pies warczy: Wrr, wrr, wrr.
- Ile zwierząt pojawiło się w wierszu?
- Które z nich usłyszeliście w poprzednim nagraniu?
- Które wystąpiły po raz pierwszy?
- Gdzie pojawiło się więcej zwierząt, w nagranych odgłosach czy w wierszu?
- O ile więcej w …?
- O ile mniej w …?
… a teraz ćwiczenia logopedyczne :)… powtórzcie, najwyraźniej jak potraficie, odgłosy wszystkich zwierząt występujących w wierszu.
Wiecie, co nam dają poszczególne wiejskie zwierzęta? Jeśli nie udało Wam się w pełni odpowiedzieć na to pytanie, pomoże Wam piosenka. Posłuchajcie jej, oglądając prezentację do niej.
Wykonajcie zadania, ze zwierzętami w rolach głównych :).
Oczywiście, nasze Maluszki nie muszą wykonywać wszystkich zadań :). Miłej zabawy! Pozdrawiam ciepło…
18-22 maja - Świętowaliśmy w Domowym Przedszkolu…
Ten tydzień naszych poczynań zdominowała 100 rocznica urodzin naszego Patrona – św. Jana Pawła II. Z tej okazji nagraliśmy teledysk do piosenki „Nie zastąpi Ciebie nikt” z udziałem Was i Waszych rodzin. Wspaniale się spisaliście, a efekt naszych wspólnych zmagań będzie pamiątką na wiele lat. Nie ustawaliśmy także w realizacji zagadnień dotyczących zwierząt, nauczyliśmy się rysować psa oraz rozróżniać odgłosy zwierząt gospodarczych. Myszka Fiki odkryła przed nami tajniki muzykowania na nietypowych instrumentach. Marzyliśmy o podróżowaniu rozmaitymi pojazdami i to po angielsku :). To był tydzień…!
25 maja - Dom
Moi Drodzy,
posłuchajcie wiersza, który jest wprowadzeniem do naszego dzisiejszego tematu…
Dom
Dom to miejsce, do którego wracamy.
Dom to rodzina i własne cztery ściany.
Dom to ciepło, spokój, dach nad głową,
spokojny sen i rozmowy z bliską osobą.
Dom to dobry obiad i ciepła herbata.
Dom to miejsce gdzie czeka mama i tata...
Na podstawie wiersza i własnych doświadczeń, spróbujcie odpowiedzieć na pytanie: co to jest dom? Nauczcie się wiersza na pamięć.
Zachęcam do wykonania domku z rolki po papierze toaletowym :). Potrzebne będą: rolka, papier kolorowy, czarny flamaster, klej, nożyczki. …a może wykonacie całe miasteczko lub wieś…?
Nazwijcie figury geometryczne, z których zbudowany jest poniższy dom. Następnie odszukajcie je na pasku na dole i pokolorujcie na właściwy kolor.
Połączcie domki z odpowiadającymi im oknami. W ten sposób ćwiczycie spostrzegawczość oraz umiejętność skupiania uwagi.
Udanej zabawy! :)
26 maja - Dzień Matki
Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci,
„Jest takie słowo, słowo jedno,
przed którym inne słowa bledną.
Słowo, co nigdy nie zawodzi,
wierne i czułe do ostatka.
Najbliższe sercu, najpiękniejsze,
jedno, jedyne słowo - MATKA.”
26 maja obchodzimy bardzo ważne święto – Dzień Matki. Spróbujcie opisać swoją mamę, mówiąc o tym, jak wygląda, w co się ubiera, jak lubi spędzać czas wolny oraz jaka – Waszym zdaniem – jest. Mama lub tata mogą pomóc Wam w tym przedsięwzięciu, zadając kolejne pytania pomocnicze. Narysujcie swoją mamę zgodnie z tym opisem.
Posłuchajcie piosenki pt. „Kocham Cię, Ti Amo, Je T'aime”, po osłuchaniu się, może spróbujecie zaśpiewać ją Waszej Mamusi?
Proponuję, abyście przygotowali prezent dla mamy z okazji Jej święta… Potrzebne będą: gąbka (może być kuchenna, tzw. „zmywak”), 5 gumek recepturek (najlepiej przeźroczystych), oczka (mogą być guziki), buźka (również może być guzik), wstążka. Obejrzyjcie film, aby zaobserwować kolejne czynności :):
… a oto laurka dla mamy, pokolorujcie ją według własnego pomysłu i wraz z misiem i piosenką, podarujcie ukochanej mamie.
Na koniec zabawa w kodowanie, oczywiście z rodzinką w tle :)
Bawcie się dobrze, róbcie zdjęcia i koniecznie ślijcie je do nas, a my zamieścimy je na naszej stronie internetowej. Z pozdrowieniami…
27 maja - Zabawy z tatą
Kochani,
wczoraj uczciliśmy w sposób szczególny nasze mamy, dziś czas na tatusiów… :). Posłuchajcie wiersza czytanego przez kogoś dorosłego, a następnie – na podstawie własnych obserwacji oraz jego treści – odpowiedzcie na pytania.
„Tysiąc spraw do taty”
W. Badalska
Czy i u was jest tak samo
od soboty - do soboty,
że gdy tato wraca z pracy,
pełne ręce ma roboty?
I gdy tylko w progu stanie,
i uśmiechnie się do mamy,
my natychmiast na wyścigi
po kolei zaczynamy:
- Tatooo, zaciął mi się suwak!...
- Pralka, tatku, się popsuła!
- Tato, Bobik taki smutny,
zobacz, może on jest chory?
- Wodę mamy zmienić rybkom...
- Jak się robi łódki z kory?
- Pokaż, jak się przy linijce
równo rysuje kreseczki?
- Jak na mapie Kraków znaleźć?
- Jak rakietę zrobić z beczki?
- Tatooo, ząbek mi się kiwa!
- Tatku! A on się przezywa!
- Tato, mama przypomina,
że idziemy dziś do kina...
I tak dalej, i tak dalej,
tysiąc spraw do taty stale.
Bo nasz tato dzieli z nami
i radości, i kłopoty,
więc gdy tato wraca z pracy,
pełne ręce ma roboty.
- Czym zajmuje się w domu tata?
- W jak sposób spędza czas z dziećmi?
Tata jest niezwykle ważny w życiu każdego dziecka, a jakie wspaniałe są z Nim zabawy…! Oto 3 propozycje wspólnych zabaw z tatą, do których może dołączyć także mama :) :
Kartonowi konstruktorzy
Potrzebne będą:
• sztywne kartony,
• taśma klejąca,
• pisaki, kredki,
• nieograniczona wyobraźnia :)…
Synek chce zostać królem, a córka księżniczką? Proszę bardzo, zbudujcie razem zamek z kartonów. Inne wersje tej zabawy: tworzenie domku, bazy, autobusu… co komu w duszy gra :).
Wodne szaleństwa
Potrzebne będą:
• miska z wodą lub wanna,
• różne pojemniki, rurki, łyżki, miarki,
• mąka ziemniaczana,
• naturalne barwniki, np. sok z buraka, liście modrej kapusty lub szpinaku.
Teraz czas na eksperymenty! Do wody dodajcie najpierw barwiące składniki, a następnie mieszajcie, przelewajcie, odmierzajcie… Następnie wsypcie mąkę ziemniaczaną. Odpowiednia ilość skrobi pozwoli stworzyć ciecz nienewtonowską – szybko uderzona lub ugnieciona nie rozlewa się, a twardnieje. Świetna zabawa sensoryczna!
Indianie
Potrzebne będą:
• na tipi: kilka koców lub prześcieradeł, sznurek i kije od mioteł,
• na pióropusze: piórka (mogą być zrobione z papieru), tasiemka/gumka,
• bębenek (lub w jego roli – garnek),
• opcjonalnie łuki i strzały.
Na początku nadajcie sobie indiańskie imiona, później zbudujcie tipi, a może nawet całą indiańską wioskę :)… a po biegach, harcach i tańcach, jak przystało na Indian :), możecie spokojnie umościć się z tatą w namiocie z dobrą książką.
Koniecznie róbcie zdjęcia z tych fascynujących działań i przyślijcie ja do nas, a my jak zwykle umieścimy je na naszej stronie internetowej. Wspaniałych przeżyć z tatą :) !
28 maja - EKOpojazd do wypraw z rodziną
Witajcie,
pozostajemy w klimacie wspólnych, rodzinnych, wesołych zabaw… :) Najpierw posłuchajcie odgłosów różnych pojazdów i spróbujcie je rozpoznać zanim padnie ich nazwa…
Jak udało Wam się to zadanie? Ile odgłosów rozpoznaliście? Porozmawiajcie z rodzicami na temat mocnych i słabych stron pojazdów spalinowych. … a czy znacie pojazd, którym można przemieszczać się nie emitując szkodliwych substancji? W odpowiedzi na to pytanie pomoże Wam moja zagadka:
EKOpojazd, jeździsz na nim z rodzicami,
kierownica, dzwonek, koła z oponami.
Wtedy można jechać na nim,
kiedy kręci się nogami
i przemieszczać się bez szkody
dla powietrza i przyrody.
Tak, to rower :) Z pewnością spędzacie z rodziną sporo czasu na jeździe na rowerze, a czy znacie historię powstania roweru …? Może Was zainteresuje…
Teraz z myszką Fiki przeżyjcie kolejną przygodę…
Narysuj po śladzie rower, a potem pokoloruj go według własnego pomysłu.
Przyjemnych działań z bliskimi :) !
29 maja - Zawody rodziców
Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci,
w tym tygodniu rozmawiamy na temat rodziny i tego, co się z nią wiąże. Dziś porozmawiamy na temat zawodów, jakie wykonują Wasi rodzice. Spróbujcie zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie, jak nazywa się zawód, który wykonuje Wasza mama i Wasz tata. Może pomoże Wam w tym krótki film o zawodach:
Udało Wam się trafnie nazwać zawody bliskich? Porozmawiajcie na ten temat z rodzicami, niech przybliżą Wam, na czym polega Ich zawód i jak się nazywa.
Proponuję zabawę „Jaki to zawód?”. Dziecko próbuje „zagrać” wybrany zawód, naśladując czynności, jakie wykonuje osoba o tym zawodzie, rodzic próbuje odgadnąć. Następnie zamiana, rodzic wciela się w rolę aktora, a dziecko zgaduje, jaki zawód naśladuje rodzic. … i tak do wyczerpania pomysłów… lub sił :)
Pewnie potrzebujecie teraz zregenerować siły fizyczne, dlatego poćwiczymy główki :)… Posłuchajcie zagadek czytanych przez rodziców, rozwiążcie je:
Za ladą sklepową,
sprzeda to i owo. (sprzedawca)
W dzień i w nocy pracuje.
Chorym leki przepisuje. (lekarz)
Jaki zawód ma ten pan,
co naprawi każdy kran? (hydraulik)
Zrobi fryzurę, ładnie ostrzyże,
mówimy o ……… (fryzjer)
Ma biały fartuch – jak lekarz.
Ale nie leczy – wypieka. (piekarz)
Wciąż buduje domy dzielnie.
Wszyscy znamy jego kielnię. (murarz)
Deska, młotek, zręczne ręce.
Zrobią mebli coraz więcej. (stolarz)
Do wykonania następnego zadania potrzebne będą kredki. Najpierw wybierzcie 4 kolory, połączcie odpowiedni zawód z właściwymi mu akcesoriami, a następnie pokolorujcie obrazek.
Na koniec proszę, abyście zilustrowali zawody Waszych rodziców za pomocą dowolnej techniki plastycznej, a oto garść inspiracji: :)
Jestem pewna, że macie mnóstwo własnych, wspaniałych pomysłów :)… Miłej zabawy!
25-29 maja - O rodzinie w Domowym Przedszkolu…
Nie ma jak w rodzinie, z mamą, tatą i wszystkimi bliskimi osobami, toteż w tym tygodniu chcieliśmy je w sposób szczególny uhonorować… Śpiewaliśmy mamom „kocham Cię” i to nie tylko po polsku :). Z naszymi tatusiami budowaliśmy warowne zamki, indiańskie tipi i eksperymentowaliśmy z masami plastycznymi. Poznaliśmy bliżej zawody naszych rodziców. Poznaliśmy historię roweru – EKOpojazdu na wypady z rodziną i znów wykorzystaliśmy rolki po papierze do budowy domów. Brawo, Domowi Przedszkolacy! :)

1 czerwca - Dzień Dziecka
Kochani,
dziś 1 czerwca, wielkie święto naszych pociech – Dzień Dziecka. Nie, nie… zajęć nie będzie, to czas na świętowanie :). Podpowiem tylko kilka pomysłów na bezpieczny, ale i atrakcyjny dzień w zaciszu domowym, może ktoś z Państwa zechce skorzystać :)…
Z pewnością każdy maluch będzie przeszczęśliwy, kiedy rankiem dostanie śniadanie do łóżka, a na nie swoje ukochane naleśniki z owocami i bitą śmietaną, od razu poczuje wyjątkową atmosferę tego dnia. A to dopiero początek...
Po śniadaniu czas na prezenty, wręczone też dość niezwykle… zapakujcie różne drobiazgi (naklejki, drobne słodycze, owoce czy zabawki) w taki sposób, aby dziecko mogło złowić je na wędkę, którą łatwo przygotować z kawałka kija, sznurka i haczyka (równie dobrze można użyć odpowiednio wygiętego spinacza do papieru), a potem pobawcie się razem w wędkarzy!
Po zabawie sprawnościowej, czas na nasz prezent – spektakl teatru Eden online. Link do pobrania na naszej stronie internetowej.
Kolejnym punktem działań z okazji Dnia Dziecka mogłoby być wspólne z rodzicami gotowanie. Propozycja przygotowania wspólnego obiadu może być strzałem w dziesiątkę niezależnie od płci dziecka. Warto poszukać razem czegoś intrygującego w Internecie, a może macie w domu ulubioną książkę kucharską, z której w końcu macie okazję skorzystać, wybrać coś interesującego, a potem podzielić się zadaniami. Praca w zespole, wspólne dzieło, czas na rozmowy, a na koniec smaczny efekt – czegóż chcieć więcej! Na deser proponuję pyszne, łatwe do przygotowania lody. Potrzebne będą: mrożone truskawki (mogą być maliny lub dowolne zamrożone owoce) ok. 500 g, 2 duże dojrzałe banany, odrobina miodu do smaku (zanim go dodacie, spróbujcie odrobinę, gdyż banany mogą być wystarczająco słodkie). Wszystko razem należy zmiksować, lody są od razu gotowe do spożycia, nie za zimne, smaczne i zdrowe :).
Następnie proponuję artystyczne popołudnie – takie zwyczajne, jednak wierzę, że może być bardzo atrakcyjne: zoo z plasteliny, aniołki z masy solnej, świat podwodny z origami, malowanie farbami za pomocą paluszków, pieczątki z ziemniaków, wyklejanki, kolorowanki… Wyłączcie telefony, zamknijcie komputery i poczujcie się przez chwilę jak dzieci! :)
Na zakończenie tego wspaniałego dnia – wieczór planszówek… Może w ramach Dnia Dziecka warto zorganizować rodzinny turniej?
To może być naprawdę wyjątkowy i niepowtarzalny dzień… :) Koniecznie zróbcie zdjęcia i przyślijcie je nam! Bardzo radosnego, niepowtarzalnego Dnia Dziecka, który na zawsze pozostanie w pamięci!
2 czerwca - Prawa dziecka
Witajcie, Moi Drodzy,
początek czerwca to z pewnością czas, w którym więcej uwagi powinniśmy poświęcić dzieciom i ich prawom. Istnieją dokumenty, w których je zapisano, chcę Wam przybliżyć je w przyjemny sposób przy pomocy wiersza Marcina Brykczyńskiego pt. „O prawach dziecka”, posłuchajcie:
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
Drodzy Rodzice, niech ten wiersz będzie przyczynkiem do rozmów z dziećmi na temat Ich praw. Porozmawiajcie też o tym, iż każdy człowiek ma także obowiązki i zastanówcie się wspólnie, jakie obowiązki może mieć dziecko :).
To nasza autorska książeczka traktująca o prawach dziecka. Możecie ją po prostu przejrzeć, albo wydrukować wybrane prawo lub całą książeczkę i pokolorować dowolny obrazek.
Jedno z praw dziecka mówi o tym, że każdy ma prawo do prywatności, czyli prawo do swoich spraw, sekretów, tajemnic. Czasem może to być jakiś przedmiot, który chcecie ukryć i zachować tylko dla siebie, albo rysunek, zdjęcie, pamiątka z wakacji. Czy macie jakieś skarby o wyjątkowym dla Was znaczeniu? Proponuję zrobienie sekretnego pudełka na takie właśnie dziecięce skarby :)… Potrzebne będzie niewielkie pudełko, klej, nożyczki, dowolne materiały do ozdobienia go. Oto kilka inspiracji:
• pudełko po chusteczkach higienicznych oklejone taśmą z nadrukiem
• pudełko po butach ozdobione techniką decoupage
• pudełko po butach oklejone tkaniną
Na koniec, lektura do poduszki dla Rodziców :), gdyż to Wy jesteście najważniejszymi wychowawcami swoich pociech, serdecznie polecam…
Apel dziecka do dorosłych według J. Korczaka
• Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
• Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
• Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
• Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą.
• Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
• Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
• Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
• Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga.
• Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.
• Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.
• Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
• Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To, dlatego nie zawsze się rozumiemy.
• Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
• Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.
• Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
• Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
• Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.
• Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
• Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.
• Nie bój się miłości. Nigdy.
Czy nasza taśma filmowa ciągle się wydłuża? :) Mam nadzieję, że tak i że wkrótce będziemy mogli obejrzeć te ekscytujące filmy… a na razie, ślijcie zdjęcia, czekamy!!!
3 czerwca - Dzieci świata
Drodzy Rodzice, Kochani Przedszkolacy,
kolejny temat poświęcony dzieciom, dziś „Dzieci świata”. Z pewnością wiecie, że na Ziemi żyje mnóstwo dzieci różnych narodowości, to znaczy, że pochodzą z różnych krajów i mówią różnymi językami. Ich życie różni się od siebie w zależności od miejsca, w którym mieszkają, ale wszystkie maluchy, tak samo jak polskie dzieci, marzą o kochających rodzicach, ciepłym domu i wesołych zabawach z rówieśnikami.
Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu o dzieciach z różnych stron świata, w którym usłyszycie kilka ciekawostek z nimi związanych. Słuchajcie bardzo uważnie, a potem odpowiedzcie na poniższe pytania.
Zanim udzielicie odpowiedzi, przygotujcie po 10 klocków w dwóch różnych kolorach, np. czerwone i niebieskie oraz 2 pojemniki na nie. Dorosły czyta pytanie, po wysłuchaniu go, wrzućcie jeden czerwony klocek do pierwszego pojemnika. Jeśli udzielicie właściwej odpowiedzi, wrzućcie jeden niebieski klocek do drugiego pojemnika. Postępujcie tak samo przy każdym pytaniu.
- Jak nazywają się góry, po których lubią chodzić polskie dzieci?
- Jak nazywa się dom Eskimosa?
- Na jakim kontynencie dzieci bawią się z pigmejami?
- W jakim kraju odkryto czekoladę?
- W jakim kraju dzieci potrafią jeść pałeczkami?
- Gdzie tańczy się taniec hula?
- W jakim kraju dzieci noszą japonki i kimono?
- W jakim kraju nosi się sari?
- Czyi przodkowie mieszkali w tipi?
Po udzieleniu ostatniej odpowiedzi, policzcie, ile zgromadziliście czerwonych klocków, tyle było pytań. Następnie, policzcie klocki w kolorze niebieskim, udzieliliście tylu poprawnych odpowiedzi, ile ich jest. O ile więcej jest czerwonych klocków? O ile mniej niebieskich? Teraz ułóżcie je parami, tzn. 1 niebieski z 1 czerwonym. Ile par powstało? Ile niebieskich klocków pozostało bez pary? To liczba błędnych odpowiedzi. Policzcie, ile jest wszystkich klocków razem.
Jeśli któreś pytanie sprawiło Wam trudność, obejrzyjcie film jeszcze raz, skupiając swoją uwagę głównie na tym zagadnieniu.
Jeśli macie w domu mapę lub globus, przy pomocy rodziców wskażcie kontynenty i kraje, o których mowa w powyższej prezentacji.
Po wysiłku umysłowym :) czas na ćwiczenie spostrzegawczości… Oto puzzle do ułożenia online. Starszym przedszkolakom polecam te pierwsze, z większą ilością elementów, młodszym – te drugie z mniejszą ilością, jednak to tylko moja rekomendacja, możecie spróbować obu :).
puzzle 1 "Dzieci świata"
puzzle 2 "Dzieci świata"
Teraz proponuję trochę ruchu, a konkretnie 2 zabawy, z 2 różnych krajów świata, w które chętnie bawią się Wasi rówieśnicy tam mieszkający. Pierwsza propozycja pochodzi z Norwegii:
„Z tarczy na tarczę”
Dzieci wikingów do tej zabawy używały tarcz ojców – wojowników, a Wam muszą wystarczyć pokrywki od garnków :), do tego – nieduża piłeczka, najlepiej pingpongowa. Dziecko wybija tarczą/pokrywką jak rakietką piłkę, drugi uczestnik odbija ją z powrotem. Wygrywa osoba, która upuści mniej piłek. Można nieco zmodyfikować zabawę, każdy uczestnik odbija swoją tarczą, swoją piłkę, wygrywa ten, komu uda się dłużej odbijać piłeczkę.
Druga propozycja pochodzi z Pakistanu, a bawić się w nią należy na świeżym powietrzu:
„Rangoli”
Ta egzotyczna zabawa polega na tworzeniu barwnych kompozycji – obrazów na ziemi lub asfalcie. Narysujcie dowolny kształt lub wzór, łatwy do wypełniania, np. duży kwiat, fantazyjny domek, itp. Następnie należy „pokolorować” obraz barwnymi i niezwykłymi „wypełniaczami”: trawą, kamyczkami, opadniętymi płatkami kwiatów, listkami, patykami, piórkami, szyszkami, itp. Gdy maluchy zrobią taki piękny obraz, koniecznie Drogi Rodzicu, pstryknij zdjęcie!
…i wyślij je do nas, a my jak zawsze, umieścimy je na naszej stronie internetowej :). Do dzieła!
4 czerwca - Drzewo genealogiczne
Moi Drodzy,
w każdym domu znajdują się ciekawe zbiory zdjęć całej rodzinki, ukryte w albumach, starych pudłach czy po prostu przepastnych szufladach. Dziś chcę Was namówić, abyście je wyjęli z ukrycia, obejrzeli wspólnie i porozmawiali o bliskich, których przedstawiają. Rozmowa o przodkach może być interesującą przygodą dla dziecka, a dla starszych członków rodziny – sentymentalną podróżą do przeszłości. Drodzy Rodzice, przybliżając dziecku postacie z fotografii używajcie rozbudowanych określeń, np. to mama Twojego taty czyli Twoja…, a to tata mamy czyli Twój…, na tym zdjęciu jest taty siostra czyli Twoja…, itd. W ten sposób przedszkolak lepiej pozna rodzinne powiązania :). Niech te rozmowy staną się przyczynkiem do zrobienia wspólnie z dzieckiem drzewa genealogicznego rodziny. Możecie wykorzystać zdjęcia oryginalne, lub ich kserokopie, dziecko może też narysować swoich bliskich. Oto przykład takiego drzewa:
Posłuchajcie teraz piosenki o rodzinie i spróbujcie się jej nauczyć:
Przyjrzyjcie się ilustracji poniżej, a potem proponuję Wam zabawy z nią związane:
Pobierz kolorowankę do wydruku
Zabawa nr 1: Kogo widzisz? (dla dzieci młodszych)
• Spójrzcie na obrazek. Przyjrzyjcie się postaciom, spróbujcie je nazwać (mama, tata, babcia, dziadek, itd.)
• Powiedzcie, jak mają na imię członkowie Waszej rodziny.
• Czy na obrazku są jakieś zwierzęta? Gdzie? Jakie? Jakie odgłosy wydają? (pies, kot)
Zabawa nr 2: Taki sam czy inny? (dla dzieci starszych)
• Opiszcie kolejno wygląd każdej postaci. Zwróćcie uwagę na wzrost, fryzurę, strój, wiek.
• Porównajcie dwie wybrane postacie np. mamę i babcię – czym się różnią, co je łączy?
Zabawa nr 3: Kogo brakuje?
• Policzcie postacie na obrazku i zamknijcie oczy.
• Rodzic zasłania kartką jedną postać i pyta: kogo brakuje?
Zabawa nr 4: O kim mówię?
• Rodzic opisuje jedną postać np. Ma laskę, wąsy i mieszka w domu razem z babcią (dziadek), a dziecko odgaduje o kim mowa i nazywa postać, po czym koloruje ją. Zabawa kończy się, gdy zostaną pokolorowane wszystkie postacie.
Do dzieła!
5 czerwca - W rodzinie dbamy o zdrowe odżywianie
Moi Kochani,
wszyscy w rodzinie dbają o siebie nawzajem, rodzice troszczą się o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pociech, a także o to, aby się zdrowo odżywiały. Dzisiaj właśnie o tym :).
Zapewne wielokrotnie słyszeliście, że podstawą zdrowego odżywiania jest picie odpowiedniej ilości wody. Woda nie tylko nawadnia organizm człowieka, a więc wszystkie jego narządy, ale jest też niezbędna dla procesu oddychania, przyjmowania pokarmów i przyswajania ich składników odżywczych oraz wydalania składników nieprzyswojonych, w tym toksycznych. Nasz organizm nie może „magazynować zapasu” wody, dlatego konieczne jest jej systematyczne uzupełnianie w ciągu całego dnia, w małych porcjach jednorazowych w przypadku dzieci 10-15 % masy ciała. Drodzy Rodzice, na tej podstawie przeliczcie, ile litrów wody dziennie powinno wypijać Wasze dziecko.
Zdrowe odżywianie to także pokarmy, które dostarczamy naszemu organizmowi. Posłuchajcie wiersza S. Karaszewskiego pt. ,,Dla każdego coś zdrowego”, zwracając szczególną uwagę na produkty zdrowe i niezdrowe.
,,Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem, zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny, połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata, w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta niech się z jarzyn składa dieta!
Jedz surówki i sałatki, będziesz za to piękny, gładki!
Gotowane lub duszone zawsze zdrowsze niż smażone!
Mleko, jogurt, ser, maślanka – to jest twoja wyliczanka.
Chude mięso, drób i ryba to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy, kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie ten sam sobie skraca życie!
Bób, fasola, groszek, soja – to potrawa będzie twoja.
Sosy lepsze są niż tłuszcze, niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!
Zostaw smalec, dolej olej, niech na olej będzie kolej!
Dobra także jest oliwa, bo dla zdrowia sprawiedliwa!”
Na podstawie wiersza i własnych doświadczeń, porozmawiajcie z rodzicami o tym, co jest zdrowe dla Was, a czego powinniście unikać.
Proponuję Wam zabawę… Drodzy Rodzice, zgromadźcie w jakimś kuchennym koszu czy pojemniku kilka produktów znajdujących się w kuchni: warzywa, owoce, kaszę, ryż, mleko, jogurt, olej, itp., nakryjcie kosz kuchennym ręcznikiem i połóżcie go przed dzieckiem. Zadaniem malucha jest włożyć ręce pod przykrycie, wylosować jeden produkt i po zbadaniu poprzez dotyk – odgadnąć, co to jest. Kiedy wszystkie produkty zostaną wyjęte z koszyka, dziecko segreguje je na zdrowe i niezdrowe.
Myślę, że po takim przygotowaniu będziecie gotowi wziąć udział w kolejnej przygodzie z naszymi przyjaciółmi z programu: „Mamo, Tato – wolę wodę”. Zamiast obrazków produktów spożywczych potrzebnych do ułożenia piramidy, możecie użyć tych zgromadzonych w koszyku do wcześniejszej zabawy.
Proszę, abyście teraz wykorzystali odwrotną stronę szarego papieru używanego w poprzednim zadaniu (równie dobrze może być kartka z bloku) do malowania oburącz ulubionego owocu lub warzywa. Prócz kartki, potrzebne będą farby i 2 pędzle. Dziecko chwyta w prawą rękę jeden pędzel, w lewą drugi i równocześnie oburącz maluje.
Na koniec kolorowanka – obrazek, który warto powiesić w widocznym miejscu, aby przypominał o tym, jak ważne jest picie wody:
Pobierz kolorowankę do wydruku
Działajcie, róbcie zdjęcia i przysyłajcie je. Z pozdrowieniami… :)
1-5 czerwca - O dzieciach w Domowym Przedszkolu...
W pierwszym tygodniu czerwca w Domowym Przedszkolu poruszaliśmy tematy związane z dziećmi. Najpierw świętowaliśmy Dzień Dziecka, oglądając na żywo przedstawienie teatralne. Następnie, mówiliśmy o tym, że dzieci mają swoje prawa, których nikt nie może łamać. Przygotowaliśmy pudełko na dziecięce skarby i sekrety. Kolejnym poruszanym tematem były dzieci świata, które choć może różnią się stylem życia, mają takie same potrzeby, a z nich największą jest potrzeba bycia kochanym przez bliskich. Poznaliśmy zabawy, w jakie bawią się dzieci w innych krajach, z których najbardziej przypadła Wam do gustu pakistańska „Rangoli”. Przy dźwiękach piosenki „Bo rodzina, to rodzina…” wykonaliśmy drzewa genealogiczne, poznając rodzinne powiązania. Rozmawialiśmy też o tym, że w rodzinie dbamy o siebie nawzajem. Przodownikiem pracy jest w tym tygodniu (zresztą nie po raz pierwszy :) ) Gabryś z Jagódek. Gratulujemy i bijemy brawo!

8 czerwca - Zabawy podwórkowe
Moi Drodzy,
powoli kończy się rok szkolny, a co za tym idzie – zbliżają się wakacje. Mam nadzieję, że będzie to czas, który w dużej mierze spędzicie na świeżym powietrzu, a nie w murach domów. Bardzo chcemy Was do tego jak najlepiej przygotować, by był to czas bezpieczny i radosny. Dzisiejszy temat poświęcimy zabawom podwórkowym, znanym mnie i Waszym Rodzicom z czasów dzieciństwa. Mam nadzieję, że i Wam się spodobają :). Na początek posłuchajcie uważnie wiersza J. Koczanowskiej „Podwórko”:
Na naszym podwórku
Wspaniała zabawa.
Jest ławka, huśtawka
I zielona trawa.
Jest piasek, łopatka
I wiele foremek,
Są piłki, skakanki,
czerwony rowerek.
Tutaj się bawimy,
zapraszamy gości,
bo wspólna zabawa
to mnóstwo radości.
- Co znajduje się na podwórku?
- Jaki kolor ma znajdujący się tam rowerek?
- Co - zdaniem autorki wiersza - daje wspólna zabawa?
Nauczcie się wiersza na pamięć.
Zastanówcie się przez chwilę i powiedzcie, jakie możliwości zabawy daje Wasze podwórko.
Przyjżyjcie się fotografii. Opiszcie, co na niej widać. Ile dzieci bawi się na tym podwórku? Ile jest dziewczynek, a ilu chłopców? Kogo jest mniej, dziewczynek czy chłopców? O ile mniej? Jak sądzicie, to jest nowe zdjęcie, czy raczej zostało dawno zrobione? Uzasadnijcie swoją odpowiedź. Jak myślicie, czy te dzieci dobrze się bawią? Dlaczego tak sądzicie?
A teraz już opis kilku wybranych przeze mnie zabaw podwórkowych:
„Baba Jaga patrzy”
Zasady są bardzo proste: wybrana osoba zostaje Babą Jagą, staje tyłem do reszty bawiących się i zamyka oczy. Reszta dzieci staje za nią w odległości, na jaką się umówią. „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy” – to hasło rozpoczynające zabawę. Kiedy wyliczanka rozpoczyna się, zbliżamy się do Baby Jagi, bardzo ostrożnie, bo gdy tylko się kończy – Baba Jaga odwraca się, a uczestnicy zabawy nieruchomieją. Odpadają Ci, którzy się poruszą, a wygrywa ten, kto pierwszy dobiegnie do Baby Jagi.
„Gąski, gąski do domu”
Spośród dzieci biorących udział w zabawie wybieramy „mamę gąskę” i „wilka”, a pozostali uczestnicy to „dzieci gąski”. Należy zaznaczyć obszar, na którym będziemy się bawić. Z jednej strony ustawiają się „gąski”, a po przeciwległej stronie – „mama gąska”. „Wilk” zajmuje miejsce z boku. „Mama gąska” woła do „gąsek”, a one odpowiadają.
• M: Gąski, gąski do domu!
• G: Boimy się!
• M: Czego?
• G: Wilka złego!
• M: Gdzie on jest?
• G: Za płotem!
• M: Co robi?
• G: Gąski skubie!
• M: Gąski, gąski, do domu!
Gąski biegną do mamy, a wilk próbuje je złapać.
Kapsle
Potrzebne będą: kapsle od butelki po lemoniadzie (lub inne), tyle, ilu uczestników zabawy, flamastry, kreda. Kapsle można okleić lub pokolorować flamastrami („za naszych czasów” :) popularne były flagi różnych państw). Następnie, na asfalcie lub innej nawierzchni kredą rysujemy trasę wyścigu (my rysowaliśmy przeważnie kawałkiem cegły :) ). Na zmianę każdy z uczestników pstryka swój kapsel tak, aby pokonując całą trasę - dotarł do mety (jeśli wypadnie, to wraca na miejsce, z którego w danym momencie startował). Wygrywa ten, który pierwszy dotrze do wyznaczonej mety.
Podchody
Do zabawy potrzebne są minimum dwie drużyny: jedna ucieka i ukrywa się, zostawiając za sobą ślady: strzałki na ziemi, oznaczenia na krzewach, drzewach oraz ponumerowane liściki z podpowiedziami i zadaniami do wykonania. Druga drużyna liczy, np. do 50 i rozpoczyna szukanie uciekających. Idąc po zostawionych śladach, wykonuje zadania i stara się odnaleźć uciekającą drużynę. Im bardziej kreatywna była drużyna pierwsza, tym trudniejsze zadanie stało przed drugą.
Zabawa w chowanego
Jedno dziecko, wybrane na podstawie wyliczanki lub na ochotnika, zasłania oczy i liczy np. do 30, a pozostałe osoby chowają się. Zabawa polega na tym, aby odnaleźć dzieci, które się ukryły i „zaklepać” je w miejscu odliczania. Schowany może „zaklepać się” sam, korzystając z chwili nieobecności lub nieuwagi szukającego. Zabawa trwa do momentu znalezienia lub zaklepania się ostatniego uczestnika zabawy. W kolejnej rundzie szukającym zostaje dziecko, które jako pierwsze zostało odnalezione.
To tylko kilka dawnych zabaw, w które bawiły się dzieci na podwórkach. Porozmawiajcie na ten temat z Rodzicami, na pewno opowiedzą Wam o jeszcze wielu innych :).
Na koniec pomysł na kosze do trenowania rzutów do celu i to na własnym podwórku :). W razie niepogody, można je łatwo przenieść do domu i tam trenować :).
Bawcie się dobrze! Róbcie zdjęcia i przysyłajcie je do nas. Pozdrawiam… :)
9 czerwca - Bańki mydlane i nie tylko
Witajcie, Moi Kochani,
nadal pozostajemy w temacie wesołych zabaw na świeżym powietrzu, choćby i na własnym podwórku :). Wczoraj poznaliśmy zabawy naszych rodziców, dziś chyba te bardziej współczesne… Na początek posłuchajcie uważnie piosenki "Dobrze się bawimy"
Wymieńcie zabawy, o których mowa w piosence. Może spróbujecie ją zaśpiewać…?
Pierwsza zabawa, którą Wam dzisiaj zaproponuję, to
Bańki mydlane,
ale nie byle jakie, bo w rozmiarze XXL :). Oto przepis doskonały :) :
Składniki: płyn do naczyń (najlepszy ten najstarszy, który znały już nasze prababki :) ), woda i gliceryna (bez problemu do kupienia w aptece).
Najważniejsze są proporcje: proponuję 1 część płynu do naczyń na 10 części wody plus na koniec ok.10 kropel gliceryny na litr płynu. Powstałą miksturę bardzo delikatnie, starając się nie robić piany, mieszamy i ponownie dodajemy jeszcze kilka kropel gliceryny. Warto dodawać ją stopniowo i sprawdzać efekty naszych prób, jeśli potrzeba, można jej dodać więcej. Do szalonej zabawy potrzebna będzie jeszcze miska lub basenik wypełniony wodą z pieniącym się płynem oraz przyrządy do robienia baniek, np. hula hop, rakietka do tenisa taka z dziurkami, rakietka do badmintona z usuniętym żyłkami ze środka, ponacinana na końcu słomka, różnego rodzaju obręcze, 2 kije z przywiązanym dookoła sznurkiem, itd. Taka zabawa zapewne sprawi mnóstwo radości i to nie tylko dzieciom :).
Świetnym pomysłem na ciekawe spędzanie czasu na własnym podwórku czy we własnym ogrodzie może być
Malowanie plenerowe
Jeśli dziecko ma sztalugę, koniecznie należy ją wynieść na dwór, aby malowało na świeżym powietrzu. To posunięcie ma dwojaki zysk: mieszkanie pozostaje czyste, a dziecko dotlenia się, słuchając śpiewu ptaków :). Tę zabawę można doskonale zorganizować nawet wówczas, gdy nie dysponują Państwo sztalugą. Wystarczą kartony, np. te, w których otrzymujemy różne przesyłki. Do kompletu potrzebne będą jeszcze, farby, pędzle i woda, można też wykonywać swoje obrazy kredkami. Do malowania można tez użyć „naturalnych materiałów”, np. odbić listko, trawę czy szyszkę. W takiej uroczej scenerii tematy zapewne będą nasuwały się same :).
Kolejnym pomysłem na spędzanie wakacyjnego czasu nieopodal domu mogą być zaaranżowane w niecodzienny sposób
Spacery po okolicznych łąkach czy lasach
Wybierzcie się na nie w określonym wcześniej celu. Można wyposażyć dziecko w lupę i zasygnalizować, że dziś idziemy tropem napotkanych owadów. Oglądamy je z bliska, opisujemy ich wygląd, obserwujemy zachowanie, aby w domu jak najwierniej je zilustrować. Innym razem za cel wyprawy obieramy zgromadzenie skarbów leśnych, takich jak: szyszki, patyki, piórka, kamyki, itp., z których potem w naszym ogrodzie wykonamy naturalne obrazy. Na następne wyjście warto zabrać aparat fotograficzny i obrać cel: fotografujemy napotkane zwierzęta. Mam na myśli ptaki, wiewiórki, może uda nam się sfotografować sarenkę :), a wszystko po to, aby po powrocie wywołać u fotografa czy wydrukować te zdjęcia. Mogą posłużyć do zrobienia albumu z dzieckiem albo stać się własnoręcznie przygotowaną widokówką, na której wraz z dzieckiem można napisać i wysłać pozdrowienia dla babci.
Doskonałą zabawą do zainicjowania nieopodal domu mogą być
Kredowe rysunki
wystarczy tylko kawałek asfaltu lub gładkiego chodnika i kreda. Każdy z uczestników zabawy może tworzyć własne dzieło na wspólny temat lub możecie robić je razem, kolejno dorysowując swoje fragmenty do wspólnej całości. Można też bawić się w odgadywanie niedokończonych rysunków, rozpoznawanie liter czy liczb ukrytych w dziele. Możecie też ogłosić konkurs na najzabawniejszy obrazek, albo narysować coś, co będzie tłem dla ciekawej dziecięcej lub rodzinnej fotografii. Możecie również narysować „kwiatowy dywan” prowadzący wprost do Waszego domu :). Jeśli wolą Państwo, aby te rysunki nie pozostawały zbyt długo tam, gdzie je zrobiono :), zaplanujcie tę zabawę na dzień przed deszczem.
Bawcie się, fotografujcie, a my niecierpliwie czekamy na zdjęcia :).
10 czerwca - Wodne klimaty
Drodzy Rodzice, Kochani Przedszkolacy,
dziś program „Mamo, tato – wolę wodę” przenosi nas myślami nad zbiorniki wodne. Proponuję Wam przygodę z jelonkiem Jankiem… Pod kartą pracy umieszczone są linki, pod którymi znajdziecie odgłosy przyrody związane z wodą. Możecie skorzystać właśnie z nich lub wyszukać inne.
… a oto główny bohater – jelonek Janek. Wydrukujcie obrazek, a potem pokolorujcie go według uznania. Jeśli nie macie dostępu do drukarki, nie szkodzi, narysujcie go według wzoru.
Skoro jesteśmy w wodnym klimacie proponuję, abyście zrobili akwarium. Wystarczy karton od butów, papier kolorowy, kredki, nożyczki, klej, kilka muszelek i kamyków i oczywiście – odrobina wyobraźni :).
Na koniec załączam karty pracy do usprawniania ręki.
Czekam na zdjęcia z Waszych poczynań :). Życzę bardzo miłego weekendu!
8 – 10 czerwca - W Domowym Przedszkolu o zabawach na świeżym powietrzu
W tym tygodniu rozmawialiśmy o zabawach na świeżym powietrzu. Najpierw poznaliśmy te nieco starsze, w które bardzo chętnie bawili się nasi rodzice i dziadkowie, jak: zabawa w chowanego, kapsle, podchody, itp. Następnie wspomnieliśmy bardziej współczesne zabawy na świeżym powietrzu, jak: puszczenie ogromnych baniek mydlanych, malowanie w plenerze, spacery po lasach i łąkach w określonym wcześniej celu, rysowanie kredą na asfalcie. Tydzień zakończyliśmy tropiąc z Jelonkiem Jankiem życie wokół zbiorników wodnych.
15 czerwca - Kolory lata - zielony
Moi Drodzy,
coraz większymi krokami zbliża się pełne kolorów lato: zielone, jak trawa, żaba, mech…; niebieskie, jak woda, niebo, chaber…; żółte, jak słońce, piasek, zboże…; czerwone, jak truskawka, pomidor, mak… i właśnie o kolorach lata porozmawiamy w tym tygodniu. Dziś – zielony.
Z czym kojarzy Wam się kolor zielony? Postarajcie się wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie. Niestety, nie słyszę Waszych odpowiedzi :), ale jestem pewna, że wymieniliście bardzo wiele służących naszemu zdrowiu miejsc i przedmiotów, takich jak: las, łąka, drzewo, trawa, krzew, listko, żaba, ogórek, brokuł, kapusta, sałata, szczypiorek, winogrono, jabłko – jednym słowem – szeroko pojęta natura. Zieleń na łonie przyrody pozwala nam wspaniale odprężyć się i wypocząć, a zielone owoce i warzywa, spożywane przez nas, są pełne witamin służących naszemu zdrowiu. Skoro tak, powinniśmy jak najwięcej przebywać na łonie natury oraz spożywać zielone owoce i warzywa.
Zakładam, że z tym pierwszym nie powinno być żadnego problemu, gdyż dzieci uwielbiają spędzać czas z rodzicami w lesie, na łące czy choćby na działce. Do spożywania warzyw czy też niektórych owoców, już trzeba jednak dziecko często namawiać. Proponuję więc smaczne soki czy koktajle o niebanalnych nazwach, które możecie sami wymyślać i oczywiście przygotowywać je wraz z dzieckiem, np.
Książę zamieniony w żabę (jeśli jesteście rodzicami dziewczynki) lub
Shrek (jeśli jesteście rodzicami chłopca), a oto przepis na ten zielony koktajl:
- 1 duży, dojrzały banan,
- 1/2 szklanki soku z jabłka,
- kilka liści szpinaku lub jarmużu (szpinak ma mniej wyczuwalny smak).
To tylko przykład, możliwości jest mnóstwo, wystarczy poeksperymentować. Gdyby jednak otrzymany sok okazał się nie tak pięknie zielony jak Shrek, wystarczy nadać mu nową, bajkową nazwę, np. Brzydkie kaczątko :).
Do gotowego soku potrzebne będą oczywiście kolorowe słomki (najlepiej ekologiczne lub wielorazowe), śmieszne kubki, parasolki, które sami możecie przygotować – każda dekoracja dodatkowo zachęci dziecko do wypicia tak podanego koktajlu i sprawi, że będzie mu smakował jeszcze lepiej. Pozwólcie swojemu dziecku uczestniczyć we wszystkim. Ponadto, świećcie przykładem – jeśli Wasze dziecko zobaczy, jak ze smakiem popijacie codziennie swój zielony koktajl, z pewnością też będzie chciało spróbować.
Jeśli napój już gotowy, zrelaksujcie się na zielonej trawie z koktajlem w ręce, rozwiązując „zielone zagadki”:
- Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w słoiku leży kiszony? (ogórek)
- Jaka to głowa, duża czy mała, z zielonych liści składa się cała? (kapusta)
- Każdy maluch odgadnie tę zagadkę, co to za warzywo, co ma biały korzeń i zieloną natkę? (pietruszka)
- Zając ogonkiem grządkę omiata, gdy widzi, że rośnie na niej…? (sałata)
- Małe, zielone kuleczki, do których mama doda marcheweczki…? (zielony groszek).
Poniżej znajdują się 4 zielone warzywa. Wystarczy połączyć kropki, aby dowiedzieć się – jakie. Następnie, uczyńcie je zielonymi, stosując różne techniki plastyczne, np. wydzieranka z zielonego papieru, malowanie zieloną farbą, kolorowanie zieloną kredką, wypełnianie zieloną plasteliną, stemplowanie patyczkiem do uszu umoczonym w zielonej farbie plakatowej, itd.
Drodzy Rodzice, jeśli macie jeszcze siłę i ochotę na więcej, przygotujcie kilka zielonych warzyw i owoców, np. kalarepę, ogórka, listek szpinaku czy rukoli, zielone jabłko czy winogrono, pokrójcie na małe kawałki i ułóżcie na talerzu. Poproście dziecko, aby zamknęło oczy i otworzyło usta, aby spróbować wylosowany kawałek. Niech określi smak: słony, słodki, gorzki, kwaśny oraz spróbuje nazwać to, co je. To zapewne będzie świetna zabawa :). I tego właśnie Wam życzę… Koniecznie róbcie zdjęcia i przesyłajcie je do nas, czekamy!!!
16 czerwca - Kolory lata - niebieski
Drodzy Rodzice, Domowi Przedszkolacy,
dziś kolejny z kolorów lata, a jaki…? Posłuchajcie zagadki:
„Jestem w niebie – ja nad Wami,
razem z obłokami.
W morzach, rzekach sobie pływam,
w oczach ludzi nawet bywam…”
Już pewnie nikt nie ma wątpliwości, o jakim kolorze będzie dziś mowa, oczywiście – niebieskim. Kolor niebieski to nieograniczona niczym ogromna przestrzeń nieba oraz niezmierzona toń wód.
Przyjrzyjcie się uważnie zdjęciu umieszczonemu poniżej, następnie zamknijcie oczy, spróbujcie wymyslić krótką historię, którą mogłoby ilustrować.
W przyrodzie występują także kwiaty w kolorze niebieskim. Oto te, które kwitną latem:
Porcelanka niebieska, Źródło: Pakhomov Andrey / shutterstock
Porcelanka niebieska, Źródło: Pakhomov Andrey / shutterstock
Chaber górski, Źródło: Ivan4es / shutterstock
Mekonops bukwicolistny, Źródło: SUJITRA CHAOWDEE / shutterstock
Kosaciec syberyjski, Źródło: Flower_Garden / shutterstock
Tojad mocny, Źródło: Josie Elias / shutterstock
Niektóre kwiaty, choć są niebieskie, jak róża na zdjęciu poniżej, niej występują w tym kolorze w naturze. To skąd się wzięły…? Wykonajcie doświadczenie, do którego potrzebne będą:
• biały kwiat, np. róża, margaretka czy choćby rumianek,
• niebieski atrament / tusz (ewentualnie nawet krepa w tym kolorze),
• słoik,
• woda,
• nożyczki.
Sposób wykonania: napełnij słoik w 1/3 wysokości wodą zmieszaną z niebieskim atramentem lub tuszem (jeśli korzystasz z niebieskiej krepy – odetnij ok. 3 cm i umieść na dnie słoika z wodą); odetnij końcówkę łodygi wybranego kwiatka; tak przygotowany – włóż do słoika; już po kilku godzinach będzie można zaobserwować zmiany :).
Czas na ruch :)… Proszę, abyście na hasło osoby dorosłej „START”, zgromadzili na stole tyle przedmiotów w niebieskim kolorze, znajdujących się wokół Was, ile zdołacie w ciągu 30 s. „STOP” kończy zabawę. Bądźcie bardzo ostrożni. Zaangażujcie rodzeństwo lub jednego z rodziców, aby pobawili się z Wami. Policzcie, ile przedmiotów zgromadziliście. Jeśli ktoś bawił się z Wami, odpowiedzcie na pytania: kto zgromadził więcej przedmiotów? O ile więcej…? O ile mniej…? Następnie spróbujcie je pogrupować według przeznaczenia, np. zabawki, naczynia, przybory szkolne, itp.
Do dzieła! Czekam na zdjęcia!
17 czerwca - Kolory lata - żółty
Witajcie,
„Słonecznik swą nazwę zawdzięcza słońcu.
Powiedzcie, jaki kolor je łączy?
Tak, Kochani, dziś o kolejnym kolorze lata – żółtym. Lato „przynosi” ten kolor nie tylko w słońcu, które teraz świeci mocniej i dłużej, niż w innych porach roku, ale i w polach usłanych rzepakiem, słonecznikami, kukurydzą, zbożami, a także poprzez piękne, soczyste owoce. Skupmy się dzisiaj na owocach właśnie… Warto je jeść, ponieważ (podobnie, jak warzywa) dostarczają nam mnóstwa witamin, pomagają zbudować odporność, regulują procesy trawienia, są smaczne i kolorowe, co sprawia, że dzieci chętnie po nie sięgają. Zatem, przygotujcie smaczną i zdrową sałatkę owocową :). Oto przepis:
SKŁADNIKI:
- banan
- ananas
- żółty melon
- żółte jabłko
- brzoskwinia
- cytryna
- truskawki / borówki (dla przełamania monotonii kolorystycznej :), ponadto zawsze warto wykorzystywać przede wszystkim owoce sezonowe)
- ok. 1 łyżka miodu *
* oczywiście można wybrać dowolne owoce dostępne w domu, zaproponowałam żółte, ponieważ dziś jest to nasz kolor przewodni :)
PRZYGOTOWANIE:
Wszystkie owoce należy umyć, pokroić w kostkę. Włożyć do większej salaterki. Wymieszać z miodem, skropić sokiem z cytryny. Jeśli owoce były schłodzone, można od razu przystąpić do jedzenia, jeśli nie, warto wstawić do lodówki na około 1 godzinę. Smacznego!
Pałaszując własnoręcznie przygotowany przysmak, posłuchajcie ciekawostek o owocach:
- Smaczny i orzeźwiający melon mało komu kojarzy się z warzywem, ale tak naprawdę jest gatunkiem ogórka.
- Truskawka ze względu na swój czerwony kolor oraz kształt serca była dawniej symbolem Wenus czyli rzymskiej bogini miłości.
- Na jednej truskawce znajduje się około 200 malutkich nasionek, które widzimy na jej zewnętrznej stronie.
- Przysmakiem dzieci żyjących w krajach Skandynawii jest zupa owocowa zrobiona z czarnej porzeczki.
- W Japonii uprawiana jest kwadratowa odmiana arbuzów. Swój oryginalny kształt zawdzięczają uprawie w specjalnych stelażach. Cieszą się dużą popularnością wśród klientów, choć są dużo droższe niż te okrągłe.
- Jabłka, które są przechowywane w odpowiednich warunkach, mogą trafić na półki sklepowe w dobrej kondycji nawet po roku od ich zerwania z drzewa.
- Nigdy nie należy jeść grejpfrutów ani pić z nich soku podczas przyjmowania leków. Może to być bardzo szkodliwe dla zdrowia.
Przyjrzyjcie się znajdującym się na karcie pracy owocom, nazwijcie je. Policzcie, ile ich jest. Pokolorujcie tylko te, które występują w naturze w kolorze żółtym (jeśli nie możecie wydrukować karty, oczywiście możecie je po prostu narysować korzystając ze wzoru). Ile jest pokolorowanych owoców? Ile niepokolorowanych? O ile więcej jest …? O ile mniej …?
Na koniec zachęcam do własnoręcznego przygotowania kolorowego domina… Wystarczy zestaw drewnianych patyczków do lodów (lub patyczków lekarskich) i kolorowe flamastry do ozdobienia ich końcówek, jak na zdjęciu poniżej. Takimi patyczkami można bawić się na wiele sposobów, układając je kolorami (jak w grze w Domino), segregując bądź budując przeróżne figury, ćwicząc jednocześnie tak ważny chwyt pęsetowy.
Udanej zabawy! Czekam na zdjęcia :) !
18 czerwca - Kolory lata - czerwony
Moi Drodzy,
trwa nasz barwny tydzień. Dziś będziemy rozmawiać na temat kolejnego koloru lata, a jakiego…? Pomoże zagadka:
„To kolor auta strażackiego i barwa serca gorącego”.
Oczywiście, mam na myśli kolor czerwony, który rumieni się w blasku letniego słońca polami pełnymi truskawek, pomidorów, papryki, łąkami usłanymi dywanami z maków, sadami pachnącymi malinami i jabłkami…
Ciekawostka:
Maliny (zdjęcie poniżej) to owoce złożone z wielu drobnych, różowoczerwonych, soczystych pestkowców. Zawierają sporo witamin i minerałów. Ich właściwości lecznicze i wartości odżywcze były doceniane już w czasach Pana Jezusa. Rzymianie rozpoczęli proces ich udomawiania (gdyż wcześniej były to rośliny „dziko żyjące” w lasach) około IV w. i to dzięki nim uprawy rozprzestrzeniły się w całej Europie.
Przygotujcie po 5 klocków: zielonych, niebieskich, żółtych i czerwonych. Potraficie policzyć, ile to razem? Następnie, słuchając uważnie wiersza, odkładajcie w wyznaczone miejsce klocek w odpowiednim kolorze, za każdym razem, gdy usłyszycie o jakiejś rzeczy o tej barwie w wierszu, np. słońce – klocek w kolorze żółtym, niebo – klocek w kolorze niebieskim, itd.
B. Forma „Kolory”
Siadły dzieci przy stolikach.
Pędzle, kartki, farby mają.
Swe marzenia i wspomnienia
już na papier przelewają.
Żółty kolor wybrał Adaś,
namalował duże słońce,
żółty piasek, żółty płotek
i samochód szybko mknący.
Paweł niebieskim kolorem
namalował groźne morze.
Rzekę rwącą, jasne niebo,
kwiaty także w tym kolorze.
A czerwony lubi Ania,
już rysuje wielkie serce
i swą lalkę Karolinę
w pięknej, czerwonej sukience.
Na zielono stronę całą
Wojtek ładnie pomalował.
To jest łąka, na niej chętnie
każdy by poleniuchował. (…)
Każdy kolor jest wspaniały,
każdy zawsze coś wyraża.
Proszę zatem wszystkie dzieci
często bawcie się w malarza.
Odpowiedzcie na pytania:
- Jakie kolory wystąpił w wierszu?
- Ile pojawiło się rzeczy w kolorze żółtym? (policz żółte klocki) Jakie to były rzeczy / przedmioty?
- Ile pojawiło się rzeczy w kolorze niebieskim? (policz niebieskie klocki) Jakie to były rzeczy / przedmioty?
- Ile pojawiło się rzeczy w kolorze czerwonym? (policz czerwone klocki) Jakie to były rzeczy / przedmioty?
- Ile pojawiło się rzeczy w kolorze zielonym? (policz zielone klocki) Jakie to były rzeczy / przedmioty
Nauczcie się wiersza na pamięć.
Wraz z autorką wiersza zachęcam, pobawcie się w malarza :). Namalujcie obraz pod tytułem „Kolory lata”.
W zagadce wprowadzającej nas do tematu dzisiejszego spotkania usłyszeliście, że czerwień to barwa serca gorącego. Zastanówcie się chwilę i powiedzcie, co to Waszym zdaniem znaczy „mieć gorące serce”?
Teraz czas na zabawę :), ułóżcie puzzle, mniejsza ilość elementów dla młodszych przedszkolaków, a większa – dla starszych. Miłej zabawy!
Z pozdrowieniami…
19 czerwca - Barwy podstawowe i pochodne
Witajcie, Kochani,
tydzień w Domowym Przedszkolu upłynął nam pod hasłem „Kolory lata”. Piątkowe spotkanie poświęcimy na podsumowanie tego tematu. Najpierw posłuchajcie opowiadania A. Czylok, pt.:
O Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu
Dawno temu, za górami, za lasami była kraina, którą nazywano „Białą Krainą”, nie ze względu na porę roku, gdyż śnieg nie padał tam wcale, tylko dlatego, iż wszystko tam było białe. Biała była trawa, białe niebo i słońce, drzewa w kolorze bieli i kwiaty, domy miały białe ściany i dachy, a zamek króla białe mury i wrota.
Ludzie w tej krainie byli bardzo smutni, nie chciało im się pracować, uprawiać ziemi, sadzić kwiatów, nie zbierali też białych owoców z białych drzew. Całymi dniami siedzieli w domach, tak, jak król – płacząc i oczekując, że kiedyś będzie inaczej.
Pewnego dnia król tej krainy wyczytał w wielkiej, mądrej książce, iż daleko mieszka dobry czarnoksiężnik Koloruch, który może coś poradzić na troski króla i jego poddanych. Wybrał się więc król na swoim rumaku w daleką, niebezpieczną podróż, aby odszukać Kolorucha.
Zabrało mu to wiele czasu i bogactw, ale król wrócił do swego królestwa z podarunkiem od czarnoksiężnika. Były to trzy barwy, które miały przywrócić kolory w krainie: barwa żółta, niebieska i czerwona.
Jednak król nie był do końca zadowolony z podarunku, ponieważ Koloruch był osobą bardzo tajemniczą i nie wyjawił królowi, co ma zrobić, aby otrzymać pełną gamę kolorów. Powiedział tylko, iż trzy podarowane barwy mają w sobie czarodziejską moc, a umiejętnie wykorzystane uszczęśliwią wszystkich. Jednak klucz do zagadki pozostał tajemnicą, a król musiał nauczyć się cierpliwości.
Wróciwszy do królestwa, król rozlał trzy kolory po całej krainie: żółć pomalowała słońce, gruszki na drzewie, łany rzepaku na polach, słomiane dachy domów; czerwień pomalowała cegły, jabłka, wiśnie; kolor niebieski wymalował niebo, szyby w oknach i rzeki. Wszystko wyglądało teraz pięknie i kolorowo, jednak wciąż pozostawało dużo bieli, a poddani wkrótce zaczęli znowu narzekać i prosić króla, by uczynił ich świat w pełni kolorowy.
Król czuł się bezsilny, wpadał raz w rozpacz raz w złość, aż pewnego dnia zdenerwowany niechcący upuścił pojemnik z niebieską farbą i część koloru wpadła do pojemnika z farbą żółtą. Król ze zdziwieniem zobaczył, że farby mieszając się, stworzyły nowy kolor – zielony.
Postanowił więc eksperymentować dalej. Niebieski dołożył do czerwieni i otrzymał fiolet. Żółć pomieszał z czerwienią i otrzymał kolor pomarańczowy. A gdy zmieszał wszystkie barwy otrzymał brązowy.
Król zrozumiał, że zagadka czarnoksiężnika tkwiła w umiejętnym pomieszaniu barw, które otrzymał na początku i że w zupełności wystarczyły one, aby Kraina Bieli stała się kolorową krainą. Odtąd wszyscy żyli szczęśliwie i nigdy więcej nie byli smutni.
Odpowiedzcie na pytania:
- Jak wyglądała na początku owa kraina?
- Jacy byli jej mieszkańcy? Dlaczego?
- Co postanowił zrobić król?
- Jaki kolory podarował mu czarnoksiężnik?
- Czy te kolory wystarczyły mieszkańcom i królowi do pełni szczęścia?
- Co się wtedy zdarzyło?
Kolory, które Koloruch podarował królowi – żółty, niebieski i czerwony, to kolory podstawowe. Oznacza to, że są one podstawą do utworzenia innych kolorów. Skoro pozostałe kolory od nich pochodzą, nazywamy je kolorami pochodnymi :).
Zachęcam Was do eksperymentowania z barwami podstawowymi – wystarczą 3 farby plakatowe: żółta, niebieska i czerwona, pędzel, pojemnik z wodą, paleta do mieszania farb (może być tacka plastikowa albo folia spożywcza przyklejona do stołu). Do eksperymentów można dołączyć jeszcze farbę białą i czarną. Barwy te służą do rozjaśniania lub przyciemniania innych kolorów. Zacznijcie od łączenia farb zaproponowanych poniżej. Łączcie, mieszajcie, bawcie się dobrze!
Czy wiecie, że barwy dzielimy też na ciepłe i zimne? …i wcale nie chodzi o ich temperaturę, a w każdym razie nie dosłownie :)…
Barwy ciepłe to odcienie żółci i czerwieni. Są to barwy letnie, ciepłe, słoneczne. Taka kolorystyka działa na nas pobudzająco, poprawia samopoczucie.
Barwy zimne to odcienie niebieskiego oraz zieleni. Są to barwy uspakajające, łagodne, poprawiające koncentrację.
Oczywiście, ta farba nie może się zmarnować, dlatego zachęcam do wykorzystania jej do przygotowania własnego obrazu. Może być naprawdę wyjątkowy i pięknie zdobić Wasz pokój. Oto 21 pomysłów na obrazy i techniki malowania dla początkujących:
Koniecznie zróbcie zdjęcia Waszych obrazów. Jestem pewna, że będą niepowtarzalne i zachwycające, wszak po dzisiejszej lekcji – świat barw nie ma już chyba przed Wami żadnych tajemnic :).
15 – 19 czerwca - O kolorach lata w Domowym Przedszkolu
Kolory lata były naszym tematem przewodnim w tym tygodniu. Smakowaliśmy zielonych, warzywnych koktajli, przekonując się, że warzywa są nie tylko zdrowe i pożywne, ale mogą też być pyszne, jeśli je odpowiednio skomponujemy. Zachwycaliśmy się błękitem nieba i letnimi, niebieskimi kwiatkami. Spróbowaliśmy także wyhodować niebieską różę. Następnie zachwycaliśmy się żółcią występującą w letnich owocach, z których przygotowaliśmy sałatkę owocową. Czerwień przybliżyła nam hasło „mieć gorące serce”. Wiersz „Kolory” przekonał nas, że każda barwa jest wspaniała i coś wyraża, dlatego warto bawić się w malarza i wykorzystywać je wszystkie. Na koniec – wprowadzenie pojęć „barwy podstawowe i pochodne” było już tylko formalnością.
22 czerwca - Jedziemy na wakacje
Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci,
to nasz ostatni tydzień przed wakacjami. Wkrótce ruszycie na piesze wędrówki po górskich szlakach, wyjedziecie nad morze lub nad jeziora, część z Was z pewnością spędzi wakacje na wsi, a jeszcze inni pozostaną w mieście… i o tym wszystkim w tym tygodniu w Domowym Przedszkolu :).
Posłuchajcie wiersza B. Szelągowskiej:
Na wakacje ruszać czas
Za dni kilka – o tej porze,
będę witać polskie morze.
Bo najbardziej mi się marzy,
żeby bawić się na plaży.
A ja chciałbym dotknąć chmury
i dlatego jadę w góry.
Razem z mamą, razem z tatą
w górach lubię spędzać lato.
Ja na morze nie mam czasu.
Wolę jechać hen - do lasu.
I tam z dziadkiem zbierać grzyby
albo w rzece łowić ryby.
Dla mnie to najlepsza pora,
żeby wskoczyć do jeziora.
Nie chcę w upał chodzić w góry.
Wolę jechać na Mazury.
Morze, góry, las i rzeka;
Wszystko to już na nas czeka.
Bo zaczęło się już lato.
Jedźmy mamo, jedźmy tato.
Porozmawiajcie na temat wiersza oraz o przedstawionych w nim pomysłach na spędzenie lata i wakacji. Kochani Rodzice, wskażcie dzieciom na mapie miejsca w Polsce, o których mowa w wierszu oraz inne, które warto odwiedzić, m. in.: Morze Bałtyckie oraz nadbałtyckie miejscowości, Mazury oraz znajdujące się tam jeziora, pasma górskie, rzeki (w tym w szczególności Wisłę), większe miejscowości ze stolicą na czele.
Jeśli już orientujecie się nieco w geografii Polski :), przyjrzyjcie się obrazkowi zamieszczonymi poniżej, odpowiedzcie na pytania:
- Jakie wakacyjne miejsce przedstawia obrazek? Skąd wiesz, że to właśnie to miejsce?
- Ile muszelek leży na piasku?
- Ile jest wieżyczek z piasku?
- O ile więcej jest muszli niż wieżyczek?
- Jakiego koloru są chorągiewki na wieżyczkach?
- Po której stronie obrazka leży rozgwiazda?
- Po której stronie obrazka jest łopatka?
Poćwiczcie rysowanie szlaczków przypominających fale morskie:
Zachęcam Was do gry w wakacyjne memory – ćwiczy pamięć i spostrzegawczość, a i znakomicie bawi. Wydrukujcie poniższą kartę 2 razy, następnie wytnijcie poszczególne obrazki. Jeśli chcecie, by karty służyły Wam dłużej, przyklejcie je na karton lub brystol. Gotowe karty wystarczy potasować i ułożyć obrazkiem do stołu. Zadaniem uczestników jest znajdowanie par obrazków.
Bawcie się dobrze! Pamiętajcie o zdjęciach! Do jutra!
23 czerwca - Nad wodą
Witajcie, Moi Drodzy,
palące, letnie słońce i wysokie temperatury sprawiają, że na miejsca letniego wypoczynku wybieramy często miejscowości znajdujące się nad wodą. Przyjrzyjcie się zdjęciom umieszczonym poniżej, opiszcie je, zwracając uwagę na podobieństwa i różnice. Jakie zbiorniki wodne przedstawiają te fotografie?
Starsze przedszkolaki mogą dopasować podpisy:
Bardzo mi zależy, aby Wasz wypoczynek był całkowicie bezpieczny, dlatego zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu, przypominającego zasady bezpieczeństwa obowiązujące nad wodą. Porozmawiajcie o nich z Rodzicami tuż po seansie.
Wyjazd nad wodę wymaga przygotowania odpowiednich ubrań, sprzętów i innych niezbędnych rzeczy. Należą do nich klapki, np. japonki, chroniące stopy przed parzącym piaskiem i różnymi ostrymi przedmiotami, które czasami się w nim znajdują. Przyjrzyjcie się tym zamieszczonym na karcie pracy, połączcie je w pary. Policzcie klapki, a ile to par?
Zabawcie się w projektantów letniego obuwia, popuśćcie wodze fantazji, wystarczy odrysować własne stopy na tekturze lub brystolu, przygotować słomki, koraliki, sznureczki i tworzyć, tworzyć, tworzyć… Oto garść inspiracji…
Koniecznie zróbcie zdjęcia, czekam niecierpliwie :). Z pozdrowieniami…
P.S. Przypominam, że dziś Dzień Ojca. Mówiliśmy o Naszych Kochanych Tatusiach w tygodniu o rodzinie, zajrzyjcie do zajęcia na temat „Zabawy z tatą” z 27 maja. Może właśnie dziś jest dobry moment na wspólne figle…
24 czerwca - W górach
Witam serdecznie, Drodzy Rodzice, Kochani Przedszkolacy!
Ruszamy w kolejną wakacyjną trasę – dziś eksplorujemy *górskie szczyty. Na podstawie zdjęcia i własnych doświadczeń – opiszcie górski krajobraz.
*Eksplorować - badać, poszukiwać, odkrywać coś (SJP)
Podczas wakacji chcemy odpocząć, zrelaksować się i nabrać sił. Pamiętajcie, aby zawsze robić to zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa. Obejrzyjcie krótki film o tym, jak należy przygotowywać się do górskich wypraw i zachowywać podczas nich, a potem porozmawiajcie o tym z rodzicami.
Teraz trochę ruchu… Zapraszam do zabawy „W górach”, która będzie polegała na zagraniu tego, o czym będzie mówił rodzic:
- Pakujemy namiot i plecak, wyruszamy w góry. Lecimy samolotem – dzieci wyciągają ręce na boki i na palcach biegną za rodzicem.
- Lądujemy – przechodzą do przysiadu.
- Idziemy górską ścieżką. Słuchamy uważnie śpiewu ptaków – rodzic naśladuje dzięcioła (stuk – puk), kukułkę (ku – ku); dzieci powtarzają.
- Nagle, ojej! Potykamy się o wystający kamień. Bolą nas kolana. Musimy je rozmasować – dzieci rozcierają kolana.
- Jesteśmy na szczycie. Wyciągamy lunetę – jaki piękny widok – dzieci rozglądają się.
- Na pamiątkę robimy zdjęcia – rodzic występuje w roli fotografa, dzieci pozują; potem można zamienić się rolami.
Do tej zabawy możecie sobie włączyć muzykę: najpierw wolną i w jej tempie wykonywać wszystkie zadania, potem szybką i ponownie w szybszym tempie wykonać wszystko.
Posłuchajcie piosenki „W góry”, a potem – razem z Julkiem Pechulkiem – spróbujcie się jej nauczyć:
Jakie ważne wskazówki znalazły się w piosence?
Na koniec, pomóżcie „turyście” znaleźć drogę na szczyt, a następnie pokolorujcie obrazek.
pobierz kolorowankę do wydruku
Miłej zabawy! Pamiętajcie o zdjęciach!
25 czerwca - W lesie
Moi Mili,
dziś planujemy wakacyjną wyprawę do lasu. Przyjrzyjcie się fotografii przedstawiającej las umieszczonej poniżej, następnie na jej podstawie oraz własnych doświadczeń, dokończcie zdanie: Las to …
Sądzę, że powstała mniej więcej taka definicja:
Las – kompleks (zbiór) roślin, wśród których przeważają drzewa rosnące w zwarciu, stanowiący środowisko życia dla wielu gatunków zwierząt.
Obejrzyjcie film o lesie, a następnie odpowiedzcie na pytania:
- Czym jest las dla zwierząt?
- Co nam daje las?
- Jak przygotować się na wyprawę do lasu?
- Czy do lasu można pójść z psem?
- Co można robić w lesie?
- Jak należy zachować się wobec napotkanych dzikich zwierząt?
- Czy w lesie można zatrzymać się na piknik?
- A czy można rozpalić ognisko? Jeśli tak, to gdzie?
Porozmawiajcie o tym wszystkim z rodzicami zaraz po obejrzeniu filmu.
Oto sympatyczne leśne zwierzęta – wiewiórki. Zbierały swój przysmak – orzechy. Policzcie, ile uzbierała ich każda z nich i zamalujcie dokładnie tyle kółek. Która wiewiórka uzbierała ich najwięcej? O ile mniej ma pierwsza od drugiej? O ile więcej ma trzecia od drugiej? Ile orzechów uzbierały razem?
Zachęcam Was jeszcze do wykonania ostatniego zadania z naszego programu „Mamo, tato – wolę wodę”, szczególnie, że doskonale wiąże się z naszym dzisiejszym tematem.
Pozdrawiam Was ciepło! Proszę o zdjęcia z Waszych poczynań :).
26 czerwca - Język angielski "Zabawki"
Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci,
zapraszam do zapoznania się z kolejnymi materiałami z języka angielskiego. Tym razem omówimy jeden z ulubionych dziecięcych tematów czyli zabawki.
1. Rozmowa na temat ulubionych zabawek dzieci. Poznanie wybranych zabawek w języku angielskim.
Zestaw słownictwa dla poszczególnych grup wiekowych (słownictwo wraz z ilustracjami znajduje się w załączniku nr 1):
Dzieci 3 - letnie |
Dzieci 4 - letnie |
Dzieci 5 - letnie |
Dzieci 6 - letnie |
Teddy bear - miś Doll - lalka Blocks - klocki |
Teddy bear - miś Doll - lalka Blocks - klocki Ball - piłka |
Teddy bear - miś Doll - lalka Blocks - klocki Ball - piłka Car - auto |
Teddy bear - miś Doll - lalka Blocks - klocki Ball - piłka Car - auto Plane - samolot |
2. Zabawa „Is it a...?”
Prowadzący zabawę pokazuje dziecku / dzieciom kartę w taki sposób, że sam nie widzi co znajduje się na niej. Pyta dziecko „Is it a ball” ? „Czy to jest piłka” ?
lub „Are these blocks” ? „Czy to są klocki” ? Dziecko/ dzieci odpowiadają „No „ / „Nie”, kiedy prowadzący zabawę nie zgadnie oraz „Yes” / „Tak”, kiedy odgadnie.
3. Nauka wierszyka „ My favourite toy” / „Moja ulubiona zabawka”
Do you want to know
What’s my favourite toy?
These are blocks and a car,
A Teddy bear and a plane,
A ball and a doll,
I love them all!
Tłumaczenie:
Chcesz wiedzieć
jaka jest moja ulubiona zabawka?
To są klocki i samochód
Miś i samolot
Piłka i lalka
Kocham je wszystkie.
4. Zabawa „What’s missing”? / „Czego brakuje”?
Prowadzący zabawę rozkłada karty z zabawkami w rzędzie na dywanie / podłodze. Następnie odwraca je do góry nogami i zabiera jedną kartę. Po wykonaniu tych czynności pyta dziecko / dzieci „What’s missing”? / „Czego brakuje”? Dziecko/ dzieci mają za zadanie podać nazwę zabawki, której brakuje.
5. Zabawa „Czarodziejski worek”
Prowadzący zabawę wkłada do woreczka jakąś zabawkę. Dziecko / dzieci po dotyku muszą odgadnąć i nazwać po angielsku, to co znajduje się w środku.
6. Zachęcam do wykonania zadań na kartach pracy nr 9, 10, 11, 12, 13, 15.
Karty pracy wraz z instrukcją zadań znajdują się w załączniku.
Pozdrawiam i życzę przyjemnej zabawy. Liczę na zdjęcia! :)
22 – 26 czerwca - O wakacjach w Domowym Przedszkolu
Tematem przewodnim naszych rozważań w tym tygodniu było BEZPIECZEŃSTWO. Rozmawialiśmy o zasadach właściwego zachowania podczas wakacji w różnych miejscach: nad wodą, w górach czy w lesie. Te właśnie miejsca eksplorowaliśmy także na mapie Polski, która nie ma już przed nami wielu tajemnic :). Własnoręcznie wykonaliśmy klapki japonki, śpiewaliśmy o górach z Julkiem Pechulkiem, tropiliśmy leśne zwierzęta po ich śladach, rozmawialiśmy o zabawkach i to po angielsku. Ten czas z Wami w Domowym Przedszkolu był dla mnie prawdziwą przyjemnością, dziękuję Wam za wspólną zabawę!